şişmanlık ve şişman kişilerde şeker hastalığı

Şişmanlık ve Şişman Kişilerde Şeker Hastalığı Riski

şişmanlık ve şişman kişilerde şeker hastalığıAşırı kilolu kişilerde tipi diyabetes mellitus dediğimiz erişkin tipi şeker hastalığı oluşma riski normal kilolu kişi­lere göre 4 kat daha fazladır. Tip 2 diyabetli hastaların yüzde 60 ila 90’ı şişmandır. Orta derecede şişman kişilerde normal kilolu kişilere göre şeker hastalığı görülme riski 30-40 kat daha fazladır.

Şişman kişilerde şeker hastalığı gelişimine neden olan 3 esas neden vardır; bunlar kandaki insülin hormonunun yüksekliği ve etki gösterememesi, kanda yağların fazla ol­ması ve yağ hücrelerinden şeker hastalığı yapan bazı hor­monların fazla salgılanmasıdır.

Ayrıca şişmanlık derecesi arttıkça, şişmanlık süresi uza­dıkça ve hızlı kilo artımı durumunda şeker hastalığına ya­kalanma riski artar. Vücuttaki yağların mide ve iç organ­ların etrafında toplandığı erkek tipi şişmanlık, şeker hasta­lığı yönünden daha büyük risk taşır ve bu tip şişmanlar şe­ker hastalığına daha kolay yakalanırlar.

Şişman kişiler şeker hastalığı gelişimini önlemek için ideal kilolarına kadar zayıflamak, sağlıklı beslenmeli, yani lifli sebze ve meyveleri fazla, unlu ve şekerli gıdaları az tü­ketmeli, sıvıyağ kullanmalı ve ayrıca her gün en az 30 da­kika yürüyüş yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.