metabolik sendrom nedir ve nedenleri

Metabolik Sendrom Nedir ve Nedenleri

metabolik sendrom nedir ve nedenleriSon zamanlarda “metabolik sendrom” denen bir has­talıktan çok söz edilir oldu. Bu hastalığı anlatır mısınız?

Kalp ve damar hastalıklarına neden olan hipertansi­yon, şişmanlık, şeker hastalığı ve kan yağlarında yükseklik gibi hastalıkların aynı kişide bir arada görülmesine “meta­bolik sendrom” veya “metabolik travma” denir. Bu duru­ma “insülin rezistans sendromu” veya “sendrom X” adı da verilir. Aslında temel bozukluk insülin hormonunun çalışmamasıdır.

Metabolik sendromlu hastalarda karaciğer yağlanması, kanda ürik asit yüksekliği, kadınlarda polikistik över sen­dromu ve erkeklerde prostat büyümesi de sık görülmekte­dir. Temeldeki bozukluk insülin yüksekliği veya insülin hormonunun iyi çalışmaması olduğu için buna yönelik te­daviyle fazla kilolardan kurtulmak gerekmektedir.

Başka hastalıklar için kullanılan ilaçlar da kilo aldırabilir mi?

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar kilo al­dırır. Bu ilaçlar kullanılırken beslenmeye dikkat etmeli ve hareket artırılmalıdır. Kilo artıran ilaçlar arasında şunları sayabiliriz:
Psikiyatrik hastalıklar ve depresyon tedavisinde kulla­nılan ilaçlar,
Kortizon,

Doğum kontrol hapları,
Tansiyon ve kalp hastalığı tedavisinde kullanılan beta bloker grubu adı verilen ilaçlar,
Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan tabletler ve in-sülin tedavisi,
Epilepsi (sara) hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar,
Alerji, grip, sinüzit tedavisinde kullanılan antihistaminik adı verilen ilaçlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.