şişmanlığın zararları

Şişmanlığın Zararları Nelerdir ve Sağlığımıza Olumsuz Etkileri

şişmanlığın zararlarıŞişmanlığın sağlığımız açısından olumsuz etkileri (Zararları) neler­dir?

Şişmanlığın neden olduğu birçok hastalık vardır. Şiş­manlığın olumsuz etkilerini şöyle sıralayabiliriz: Şeker has­talığı; hipertansiyon (büyük tansiyonun 13, küçük tansi­yonun 8,5’ten fazla olması); kalpteki koroner damarlarda hastalık; kanda trigliserit denen yağın 150 mg/dl’den fazla olması; safrakesesi hastalığı; rahim, meme ve kalınbağır­sak kanserlerinde artış; diz ve kalça eklemlerinde kireçlen­me; felç; uykuda nefes durması ve horlama; karaciğerde yağlanma; astım; varis; solunum güçlüğü; şişman kadın­larda gebelik süresince bazı hastalıkların sık görülmesi; âdet düzensizlikleri; tüylenme; ameliyatların riskli olması; psikolojik stres; idrar kaçırma ve idrarla protein atılımının artması.

Hormon bozuklukları şişmanlık nedeni olabilir mi?

Bazı hormon bozuklukları kilo almanın önemli bir ne­denidir. Şişman bir kişide bu hormon hastalıklarının olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Şişmanlarda vücutta oluşan önemli hormon değişiklik­leri nelerdir?

Kilo artışının sık görüldüğü hormon hastalıkları, sıklık­la insülin hormonunun yüksek olması, kan şekeri düşük­lüğü, tiroit bezi yetmezliği veya böbreküstü bezinin aşırı çalışmasıdır.
Şişman kişilerde bazı hormonların salınımı artar bazı­ları ise azalır. Şişmanlarda büyüme hormonu az salgılanır ve nedeni henüz bilinmemektedir. Şişmanlarda vücutta oluşan önemli hormon değişiklikleri şunlardır:

Yemeklerden sonra pankreas bezinden aşırı insülin salgılanır; yemek dışı zamanlarda da kandaki insülin hormonu yüksektir ve etkisi azalmıştır. Kilo vereme­menin bir diğer nedeni kandaki insülin hormonunun yüksek olması ve iyi çalışmamasıdır. Biz buna “insü­lin direnci” adını veriyoruz. İnsülin hormonunun kanda yüksek olması ve hücrelere kan şekerini soka-maması nedeniyle ortaya çıkan duruma insülin diren­ci adı verilir. İnsülin direnci yüksek olan kişilerde, kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi) atakları oluşur. Bu du­rum şekerli şeyler yemeye yönelttiği için zayıflamak mümkün olmaz. İnsülin direncini azaltan bazı ilaçlar bu konuda faydalı olabilir. Bu konuda uygun önerme­yi doktor yapmalı, doktora danışmadan bu tür ilaçlar kullanılmamalıdır.

Kandaki leptin hormonu düzeyi yüksek olmasına rağ­men beyne geçerek iştahı azaltamaz ve kilo artar. Yani şişmanlarda leptin hormonu iyi çalışmaz.

Erkeklerde erkeklik hormonu olarak bilinen testoste­ron hormonu azalır. Kadınlarda ise testosteron artar ve tüylenme yapar.

Şişman kişilerde böbreküstü bezinden aşırı kortizol hormonu üretilir, ancak idrarla atıldığından kanda yükselmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.