tiroid hastalığı ve şişmanlıkla ilgisi

Tiroid (Tiroit) Hastalığı ve Şişmanlıkla İlişkisi

tiroid hastalığı ve şişmanlıkla ilgisiTiroid (tiroit) hastalıklarının da şişmanlıkla ilgili olduğu bili­nir. Peki tiroid (tiroit) hastalığı nasıl kilo yapıyor?

Tiroit bezi boynumuzda bulunan, kelebek şeklinde bir salgıbezidir ve metabolizmamızı kontrol eden tiroit hor­monlarını salgılar. Tiroit hormonlarının T3 ve T4 olmak üzere iki tipi vardır. Bu hormonlar az salgılandığında, “hipotiroidi” dediğimiz hastalık oluşur, metabolizma az çalı­şır ve sonunda kilo alınır.

Tiroit ameliyatı geçirenlerde, Hashimoto tiroiditi de­nen tiroit hastalığı olanlarda ve 50 yaş üstü kadınların ço­ğunda tiroit bezi yetmezliği gelişir. Bu kişilerde halsizlik, yorgunluk, el ve yüzde şişme, unutkanlık, kan yağlarında yükseklik ve en önemlisi kilo artışı görülür.

Şişman kişilerde mutlaka tiroit hormon tetkiklerinin yapılarak tiroit bezinin az çalışıp çalışmadığı kontrol edil­melidir. Tiroit bezi yetmezliği tedavi edilmeyen veya yeteri kadar tedavi edilmeyen şişman kişilerin kilo vermesi çok zordur. Bu hastalarda tiroit hormonu tedavisiyle TSH hor­mon düzeyinin normal sınırlarda olmasının sağlanması gerekir.

Tiroit bezinin çok çalıştığı ve zehirli guatr denen “hipertiroidi” hastalığında kişiler başlangıçta zayıftırlar, an­cak bu hastalığın ilaçlarla tedavisi sırasında önemli oranda kilo alımı gözlenmektedir.

3 Replies to “Tiroid (Tiroit) Hastalığı ve Şişmanlıkla İlişkisi”

  1. merhaba.bir yada iki yıl önce Tiroit Bezlerim çalışmadığı.TİROİDİT teşhisi USG incelenmesi sonucu söylendi..Önce TEFOR daha sonra LEVATİRON kullanıyorum…tahlil sonuçlarımda normal seviyede olduğu söyleniyor ancak ilacıma devam edyorum….göz kapaklarımda şişmeler olurdu bisüredir tekrar olmaya başladı bunun nedeni Tiroit midir? teşekkürler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.