Sigara en çok kadınlara zarar veriyor

Gaziantep Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Bostanoğlu, sigaranın kadınlarda gebelik riskini artırıp, anne sütünü zehirlediğini ve kısırlık yaptığını söyledi.

Tütün kullanımı kadınlarda da kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa ve organ hasarına sebep olduğunu belirten Bostanoğlu, “Sigara kullanımı başta kadının sağlığını ve güzelliğini bozuyor. Bugüne dek yapılan birçok araştırmada; kadınların sigara içmesinin üreme fonksiyonları üzerine olumsuz etkilerinin olduğu gösterilmiştir, yani sigara, kadının doğurganlığını azaltıyor. Gebelik isteyen kadınların yaklaşık yarısında; eğer sigara içiyorsa beklenen gebelik ortalama 1 yıl kadar gecikmeye neden olmaktadır” dedi.

Gebelik döneminde sigara içmenin erken doğumlara, düşük ağırlıklı bebek doğurmaya, hastalıklı bebekler dünyaya getirmeye, ani bebek ölümlerine, düşüklere, bebekte bazı gelişim sorunlarına yol açabildiğini belirten Bostanoğlu, “Emzirme döneminde ise sigara içmek anne sütünü olumsuz yönde etkiliyor. Anne sütüne karışan zararlı maddeler bebekte uyku problemlerine yol açar. Sigara ayrıca anne sütünü azaltan bir özelliğe sahiptir. Sigara, bebek emzirilsin veya emzirilmesin, bebekte koliğe ve solunum problemlerine yol açıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.