Cilt kremlerindeki büyük tehlike!

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yaptığı kozmetik ürün incelemesinde; 170 ürünün “teknik düzenlemeye aykırı”, 138’inin ise “güvensiz” olduğu belirlendi. Güvensiz olduğu tespit edilen ürünler arasında pişik önleyici kremler, yüz maskeleri, gece-gündüz kremleri, maskaralar ve taklit parfümler yer aldı. Cilt bakımında kullanılan leke giderici kremde de civa tespit edildi

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan edinilen bilgiye göre; tıbbi cihaz ve kozmetik denetimlerinde ilk üç aylık dönemde 336 kozmetik ürün ve 573 tıbbı cihaz incelendi. Denetimde, 339 kozmetik ürünün mercek altına alındı ve 70 ürün “teknik düzenlemeye aykırı”, 138 ürün de “güvensiz” bulundu.

Kurum tarafından “teknik düzenlemeye aykırılık” gerekçesiyle ilgili firmalara 119 bin 663 lira, “güvensizlik” gerekçesiyle 90 bin lira, “mevzuata uygun olmadığı” gerekçesiyle 70 bin lira olmak üzere 279 bin 663 lira para cezası ile ürün geri çekme, imha iş ve işlemleri de uygulandı.

Güvensiz olduğu belirlenen ürünler arasında bebekler için kullanılan pişik önleyici kremler, yüz maskeleri, gece-gündüz kremleri, maskaralar ve taklit parfümler yer aldı. Cilt bakımında kullanılan leke giderici bir kremde, bir tür ağır metal olan ve toksik etkileri bulunan civaya rastlandı.

GÜVENSİZ ÜRÜNLER ARASINDA OKSİJEN CİHAZLARI VAR

Ocak-Şubat-Mart 2016 döneminde 573 tıbbı cihaz da denetlendi. Ürünlerin 267’sinin “uygunsuz”, 30’unun ise “güvensiz” olduğu tespit edildi. Güvensizlik gerekçesiyle firmalara 531 bin lira para cezası kesildi. Kurumun denetim ağına takılan güvensiz ve uygunsuz ürünler arasında ameliyat aletleri, vücut analizörü, kan ayrıştırıcı kitler, şırıngalar, alçılı sargılar ve oksijen cihazları bulunuyor.

Geçen yıl yapılan denetimlerde bin 272 kozmetik üründen 937’sinin “teknik düzenlemeye aykırı”, 119 ürünün “güvensiz” olduğu belirlenmiş, ilgili firmalara 1 milyon 570 bin 472 lira para cezası verildi.

Tıbbi cihaz alanında da 2 bin 873 tıbbi cihaz ürününden bin 215’i “uygunsuz”, 101’inin “güvensiz”, 9’unun da “teknik düzenlemeye aykırı” olduğu kayıtlara geçirildi. İlgili firmalara 1 milyon 724 bin 253 lira ceza kesildi. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.