Sıcak havada burun kanamasına dikkat!

Mersin Doğuş Hastanesi Kulak Burun Boğaz Op.Dr.Hakan Erdibil, sıcak havada şiddetli burun kanamasının hayati tehlikelere yol açabileceği uyarısında bulundu

Sıcak ve kuru havaların burun kanamasına neden olabileceğini ifade eden Kulak Burun Boğaz Op.Dr.Hakan Erdibil, şu bilgileri verdi:

“Sıcak ve kuru havalar, enfeksiyonlar ve burun karıştırma gibi durumlar kılcal damarların açılmasına neden olur ve böylelikle kanamaya yol açarlar. Burun kanamalarınızda gün içerisinde artış oluyorsa bazı önlemler almak zorundayız. Dışarı çıkmadan yanınızda şapka taşımalısınız. Şiddetli burun sümkürmelerinden uzak durmalı, sıcak duş almamalı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.”

‘KORKMADAN HAREKET EDİN’

Burun kanaması sırasında, ’korkmadan’ hareket edilmesini öneren Erdibil, şöyle devam etti: “Kanama gerçekleştiğinde öncelik olarak panik yapmamak gerekir. Daha sonrasında kanı durdurmak için pıhtıları su ile temizledikten sonra başınızı yukarı doğru tutacak şekilde yatın. Kanama tekrarlamaya devam ediyorsa kesinlikle doktorunuza başvurun. Alınan önlemler karşısında kanamalar hala devam ediyorsa müdahale gerekebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.