Sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonuna dikkat!

Tekrarlayan ve tedavi edilmeyen bademcik iltihabı, uyku apnesi olarak adlandırılan uykuda solunum durmasına, kalp kapakçıklarında, böbreklerde ve eklemlerde kalıcı hasara yol açabiliyor

Bademciklerin boğaza giren bakteri veya virüs cinsi mikropları yakaladığını, vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları ürettiğini belirten Özel Tınaztepe Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Uzmanı Op. Dr. Uğur Elçi, bademcik hastalıklarının genelde çocuk yaş grubuna ait bir rahatsızlık olarak bilindiğini ancak erişkinler için de aynı kuralların geçerli olduğunu söyledi.

Bademcikleri boğazda küçük dilin iki yanında yer alan ve vücudun savunmasında rol oynayan lenf dokuları olarak tanımlayan Op. Dr. Elçi, “Vücuda ağız yoluyla giren mikroplarla mücadelede ilk savunma hattını oluşturan bademcikler, özelikle çocukların sağlığı üzerinde önemli bir işlev üstlenseler de bazen tam aksine vücuda zarar verebilirler. Örneğin, sık geçirilen bademcik enfeksiyonlarında rol oynayan bakterilerden biri olan “Grup A Beta hemolitik streptokoklara” karşı oluşan antikorlar uyku apnesi olarak adlandırılan uykuda solunum durmasına, kalp kapakçıklarında, böbreklerde ve eklemlerde hasara yol açabilirö şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.