Sepsis yenidoğanlarda önemli ölüm nedeni

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş, sepsis hastalığının yılda 5 milyondan fazla yeni doğan ve çocuk ölümüne neden olduğunu bildirdi.

Yıldızbaş, ”Dünya Sepsis Günü” dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, sepsis tanılı çocuk hastaların yüzde 10-50’sinin kaybedildiğini, yılda 5 milyondan fazla yeni doğan ve çocuk ölümünden bu hastalığın sorumlu olduğunu ifade etti.

Sepsis hastalığına ilişkin bilgi veren Yıldızdaş, şunları kaydetti:

”Sepsis yılda 5 milyondan fazla yeni doğan ve çocuk ölümüne yol açarak, çocukluk çağındaki ölümlerin önemli bir kısmına da neden oluyor. Vücutta enfeksiyon geliştiğinde savunma mekanizmaları enfeksiyonu kontrol altına almaya çalışır. Sepsis, bir enfeksiyona karşı vücudun yanıtının kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıkar. Sepsis yalnız az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler için değil gelişmiş ülkeler için de önemli bir halk sağlığı sorunudur.”

Yıldızbaş, ABD’de yılda 75 bin çocuğun ciddi sepsis nedeniyle hastaneye yatırıldığını, hastalığın erken tanıyla tedavi edilmemesinin birçok organda yetmezliğe, şoka ve yüksek oranda ölümlere yol açabildiğini dile getirdi.

Hastalığa bağlı ölümlerin azaltılabilmesi için tanı ve tedavinin çok hızlı yapılması gerektiğine işaret eden Yıldızbaş, “Tedavide yaşanacak her bir saatlik gecikme sepsisden ölme olasılığını yüzde 8 oranında arttırıyor. Sepsisle savaşabilmek için öncelikle sağlık personeli olmak üzere toplumun sepsis farkındalığının arttırılması, erken tanı ve tedavinin öneminin kavranması, sepsis tanı ve tedavisine yönelik uluslararası yönergelerin yaygın kullanımının sağlanması, sepsis ile ilgili tüm verilerin ciddi bir sağlık problemi olması nedeni ile ayrı bir kalemde değerlendirilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.