‘Türkiye’nin ilk metabolik bebeği’ dünyaya geldi

İlk çocuğunun ardından şeker hastalığına yakalanan ve geçirdiği metabolik cerrahi operasyonundan sonra hastalığı yenen Fatma Akar Güven’in dünyaya getirdiği Yiğit Ali, “Türkiye’nin ilk metabolik bebeği” unvanını aldı.

Manisa’da genç yaşta evlenen ve 20 yaşında annelik sevinci yaşayan 28 yaşındaki Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şeker hastalığı tanısınıngebelik sırasında konulduğunu, insülin tedavisine başladıktan sonra 4 kilogram ağırlığında sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdiğini söyledi.

Gebelik sonrasında da insülin kullanmaya devam ettiğini ancak 26 yaşına geldiğinde görme problemleri, el ve ayaklarında şişme, uyuşma ve yanmanın yanı sıra ayaklarında oluşan yaralarla karşılaştığını anlatan Güven, “Bu sıkıntıların beraberinde karaciğer yağlanması, kan yağı oranlarında yükseklik oluştu. O dönemlerde iki ilaç ve iki farklı insülin kullanmama rağmen kan şekeri değerim 200’ün üzerinde seyrediyordu” diye konuştu.

Ailesindeki bazı fertlerde de şeker hastalığı olduğunu ve sağlığının daha da kötüleştiğini ifade eden Güven, şunları kaydetti:

“Kilolu biri de değildim. Kilo verdikçe hastalığım daha da ilerledi. Her şeyi denedim ama durum daha da kötüleşti. Daha sonra bir televizyon programında Alper Çelik Hoca’yı gördüm ve İstanbul’a geldim. Yanına gittiğimde, ameliyat için uygun olduğumu, en az 1,5 sene hamile kalamayacağımı söyledi. 8 yaşında bir kızım var. Hastalığımın son 3 yılında çok istememize rağmen çocuğumuz olmadı. Çocuğumun olmamasının nedeni ise yüksek miktardaki şeker ve karaciğerimdeki yağlanma olarak belirlendi. Ameliyattan sonra vücutta ister istemez bir temizlenme oldu ve bir dönem sonra bir baktım hamileyim.”

Bebek sürprizi

Güven, hamile kaldığını ilettiğinde Çelik’in kendisine sağlığıyla ilgili önerilerde bulunduğunu belirterek, “Alper Hoca, ‘kesinlikle gebelik yok’ demişti. Ama nasıl diyeyim Allah’ın bir vergisi, bize de sürpriz oldu. Çok şükür bebeğim sağlıklı doğdu. Yakışıklı oğlumuzun adını da Yiğit Ali koyduk” şeklinde konuştu.

Ameliyattan önce günde 4 kez insülin kullandığını dile getiren Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şeker hastalığı hayatımı mahvetti. Şimdi ise hayata geri döndüm diyebilirim. Çünkü hayatım inanılmaz değişti. Ameliyatın bana çok büyük getirileri oldu. Bir kere ailece çok sağlıklı besleniyoruz. Yani ailece az ve öz yemeyi öğrendik. Açlık hissetmiyorum artık. En güzel yanı da artık hiç ilaç kullanmıyorum. Sinirli değilim üstelik. Ayaklarımda oluşan yaralar da çok şükür iyileşti.”

“İlk meyveyi kucağımıza aldık”

Ameliyatı gerçekleştiren Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik de kendilerine ilk başvurduğunda kan şekeri çok yüksek olan Güven’in, organ hasarı aşamasında olmayan bir diyabet hastası konumunda bulunduğunu söyledi.

“Belki de dünyada ilk”

“Yiğit Ali, Türkiye’nin ilk metabolik bebeği” ifadesini kullanan Çelik, “Daha önce obezite ameliyatı yaptığımız ve sonrasında sağlıklı gebelik imkanı sunduğumuz hastalarımız oldu. Ama metabolik cerrahi yaptığımız, ciddi kilo problemi olmayan bir hastamızda ilk defa sağlıklı bir gebelik mümkün oldu. Bunun için bir literatür taraması yapmamız gerekiyor ama Yiğit Ali sanırım dünyadaki ilk metabolik bebek” dedi.

Yiğit Ali’nin babası Turgay Güven de eşinin bu ameliyatı olabileceğini öğrendiğinde ilk sorusunun “Ne zaman hamile kalabilirim?” olduğunu belirterek, “Eşimle çocuk istiyorduk. İlk çocuğumuzda çok sıkıntı yaşadık, gebelik boyunca şekerden dolayı çok sıkıntı çektik. Eşim sürekli kötüydü. Bu hamilelik ise çok çok rahat geçti. Alper Bey bize destek vermeseydi Yiğit Ali olmayacaktı belki de” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.