Şekere vergi geliyor

Belçika hükümeti, halk sağlığını korumak amacıyla “şeker vergisi” uygulamaya hazırlanıyor. 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek uygulamaya meşrubatlardan litre başına 3 sent vergi alınacak. Belçika, okullardaki meşrubat ve şekerleme makinelerini kaldırmayı da planlıyor.

Şeker tüketimindeki artış, diyabet ve obezite başta olmak üzere çok sayıda sağlık sorununa yol açıyor.

Birçok ülke şeker tüketimini azaltmaya yönelik politika arayışına girerken, Belçika bu yönde somut adım attı. Belçika hükümeti, halk sağlığını korumak amacıyla “şeker vergisi” uygulamayı kararlaştırdı.

Şekerli gıdalardan alınan vergilerin arttırılmasını öngören yasa, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek. Diyet ve light içecekler de vergi kapsamında olacak. Meşrubatlardan litre başına 3 sent, kutu içecek başınaysa 1 sent ek vergi alınacak. Böylece hazineye de yılda 50 milyon euro katkı yapılmış olacak.

Aşırı şeker tüketimine savaş açan Belçika hükümeti, okullardaki meşrubat ve şekerleme makinelerini de kaldırmayı planlıyor.

Bazı uzmanlarsa, şeker vergisinin, sağlıktan çok bütçeye ek gelir amacıyla hazırlandığını savunarak, yasayı eleştiriyor. Şeker tüketimini azaltmak için sağlıksız ürünler hakkında kapsamlı bir bilgilendirme kampanyası yapılması gerektiğine vurgu yapılıyor.