Çin Ebola aşısı üretecek

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından Ebola‘ya karşı geliştirilen aşının seri üretimine başlanması planlanıyor.

Merkezi ülkenin kuzeyindeki liman şehri Tiencin’de bulunan Cansino firmasının, seri üretim için sanayi üssü inşa etmeye başladığı belirtildi.

Projenin 317 milyon dolara mal olmasının ve 2018 yılının eylül ayında bitirilmesinin planlandığı ifade edildi. Diğer yandan, bu merkezde zatürre, menenjit ve tüberküloza karşı da aşılar üretileceği kaydedildi.

Çin Askeri Tıp Bilimleri Akademisi, Ebola virüsünü yaklaşık 3 saat içinde teşhis edebilen testin üretimi için onay alındığını açıklamıştı. Ebola virüsünün erken teşhisi, önlenmesi ve kontrolünde önemli bir rol oynaması beklenen testin, yüksek duyarlılığa sahip olduğu vurgulanmıştı.

Pekin yönetimi, ülkede olası Ebola salgınını engellemek için özel bir korunma ve tedavi planı açıklamış, tüm sağlık kuruluşlarına, karşılaştıkları şüpheli durumları iki saat içinde bildirmeleri talimatı iletilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 7 Ekim’de açıkladığı rapora göre, salgının başlamasından bu yana 11 bin 297 kişi Ebola nedeniyle yaşamını yitirdi. Yaklaşık bir milyon kişi ise karantina altında tutuluyor.