Şeker hastaları bal yiyebilir mi?

3 yıldır şeker hastalarının bal tüketmesi konusunda araştırma yapan Doç. Dr. Özgürlük Enginyurt şeker hastaları için kayda değer açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Özgür Enginyurt, yaptığı açıklamada, şeker hastalarına bal verilip verilemeyeceği yönünde çalışmalar konusunda araştırma yaptığını belirtti

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Esas Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Serbest Enginyurt, yaptığı açıklamada, şeker hastalarına bal verilip verilemeyeceği yönünde incelemeler konusunda araştırma yaptığını belirtti.

Araştırmalarında bu konuda yapılmış bir çalışma bulamadığını dile getiren Enginyurt, “Yalnızca yurt açık havada deney fareleri üstünde bu sınanmış ve olumlu sonuçlar alınmıştı” dedi.

ULUSLARARASI DERGİDE KABUL GÖRDÜ

Enginyurt, araştırmalarının arkasında bu konuda alıştırma yerine getirmek üzere Ordu Üniversitesi Ahlak Kuruluna başvurarak gerekli izni aldığını ifade ederek, ardından da bilimsel araştırma projesi başvurusu yaptığını, Türkiye’de 3 öbür üniversitenin “araştırma yapabilir” onayının arkasından 3 yıl önce bilimsel çalışmasına başladığını anlattı.

İlaç kullanan ve tip 2 denilen şeker hastalığı hastalarını, 5 gram, 15 gram ve 25 gram bal vererek 4 ay boyunca peşine düşüp takip ettiğini anlatan Enginyurt, “Beraberinde ilacını da kullanırken jurnal 25, 15 ve 5 gram bal verdiğimiz hastaların şeker ve kolesterollerinin, yalnızca hap kullanan hastalara tarafından daha iyi olduğu ve HbA1c düzeylerinin düştüğü, sadece ilaç kullanan hastalarda ise değişmez kaldığı gözlemlendi. Bu çalışmam uluslararası bir dergide kabul gördü ve yayımlandı” diye konuştu.

HER GÜN BİR KAŞIK BAL YİYOR

Yaklaşık 6 yıldır diyabet hastası olan Adnan Keskin, Doç. Dr. Bağımsızlık Enginyurt’un bilimsel araştırmasında kendisinin de yer aldığını belirterek, “Ordu Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde 3 ay boyunca bize öğüt edildiği gibi her gün bir kaşık bal tüketerek bir teste emrindeki tutulduk. Netice itibarıyla yediğimiz bal sonrası şeker değerimizin düştüğünü ayrım ettik. Açık Konuşmak Gerekirse balı seven biri olarak bu çalışmanın olumlu netice vermesinden fazla mutluyum. Bundan Böyle günlük bir kaşık da olsa bal yiyebiliyorum” dedi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.