70 kilo verdi

Yanlış gıda, hareketsizlik, insülin direnci ve tiroiid hastalıkları ile de 145 kilo olarak diyetisyene giden Gül Baykan çok sayıda takipçisine misal oldu

İzmir’de, doktor kontrolünde yaptığı diyetle 2 yılda 70 kilo veren ve bu süreçte yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaşan 24 yaşındaki Gül Baykan, örnek mücadelesiyle fazla sayıda takipçisinin de kilo vermesine vesile oldu.

İnsülin direnci, tiroid rahatsızlığı, atıl hayat ve dengesiz gıda nedeniyle 145 kilogram ağırlığa ulaşan Baykan, zayıflamak için 2 yıl önce Çiğli Alan Eğitim Hastanesi Perhiz Uzmanlığı Polikliniğine başvurdu. Doktor kontrolünde diyete başlayan Baykan, bu süreçte 70 kilo vermeyi başardı.

Tedavisi esnasında “Perhiz Mevzuları” adıyla sosyal medya hesabı açan Baykan, kilo verme sürecinin her aşamasını takipçileri ile paylaştı. Genç bayan, 23 bin takipçiye ulaştığı sosyal medyada adeta “fenomen” oldu.

“Beni kızdıran da oldu”

Zayıflama öyküsünü sosyal ağ hesabında paylaşan ve örnek mücadelesiyle çok sayıda takipçisinin de kilo vermesine vesile olan Baykan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Beslenme Uzmanı Emre Ongan’a gittiğinde 145 kilogram olduğunu anlatarak, tetkikler sonucunda insülin direnci tespit edildiğini ve tiroid bezlerinde sorun bulunduğunu söyledi.

Yeterli maddi aktivite yapmadığı için zamanla kilo aldığını dile getiren Baykan, şöyle konuştu:

“10 yaşından beri kilo almaya başladım. Hayatım boyunca kiloluydum diyebilirim. Şeker hastası olmaktan korktuğum için diyete başladım. Bu yüzden doktoruma gittim. İnsülin direnci çıktı, yaklaşık olarak ilaçlara, iğnelere başlayacaktım. Gerçekten maceram böyle başladı. Uyuşuk bir yaşamım vardı ve 145 kiloydum. O zaman 58-60 vücut giyiyordum. Giysi bulamıyorsunuz. Beni kızdıran da oldu çünkü hayatım her tarafında kiloluydum. İnsanı ötekileştiriyorlar. O canınızı fazla yakıyor. Bir lokantada yemek yerken göze batan siz oluyorsunuz. Rencide etmek isteyen fazla oldu ama benim kilo vermemde sağlık problemlerim etkin oldu.”

Birincil ay 10 kilo vererek 135 kilograma düştüğünü anlatan Baykan, son 2 yılda da toplam 70 kilo vermeyi başardığını söyledi.

Evde arada kaçamak bir şeyler yediğinde kendini suçlu hissettiğini ve ansızın iştahının kesildiğini gösteren Baykan, hiç pes etmeden her ay kontrollerini yaptırdığını, üç ayda bir dahiliye uzmanına gittiğini dile getirdi.

Baykan, 6 ayın sonunda diyabet ilacını bıraktığını ve uyumlu spor yapmaya başladığını vurguladı.

Yaşam şeklinin değişmesiyle kendini daha mutlu hissettiğini, bir yolculuğa çıkarken bavuluna daha fazla giysi sığdırabildiğini aktaran Baykan, 10 kilo daha vermeyi hedeflediğini söyledi.

Takipçilerine mesaj veriyor

Diyete başladığı ilk ayda sosyal medyada hesap açarak günlük ara ve ana öğünlerini, spor aktivitelerini paylaştığını dile getiren Baykan, her geçen gün takipçi sayısının arttığını anlattı.

Baykan, yaşadığı deneyimi şu sözlerle aktardı:

“Yalnız olmadığımı anladım ve bu şart beni daha fazla motive etti. derhal 23 bin takipçim var ve birbirimize destek oluyoruz. Ilk Kez çoğu inanamıyordu. Kilolarımı yalnızca diyet ve sporla verip vermediğimi merak ediyorlardı. Cerrahi operasyonla, tüp mide ameliyatı ya da estetik operasyon geçirmeden kilolarımdan kurtulmam takipçilerimi de motive ediyor. Çok sayıda takipçim de artı kilolarından kurtuldu. Onlara da ‘sakın pes etmeyin, birlikte yola devam edelim’ biçiminde mesajları iletiyorum.”

Gül Baykan, bir takım takipçilerinin kendisini yolda tanıyıp fotoğraf çektirmek istediğini açıklama etti.

“58 bedenden 38’e indi”

Diyetisyen Ongan da vücutta aşırı yağ birikmesinin manâlı bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayarak, obezitenin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde çoğalma gösterdiğini söyledi.

Gül Baykan’ın başarısının, obeziteyle çaba etmek isteyenler için motivasyon kaynağı olacağının altını çizen Ongan, hastasının kesintisiz teftiş aşağıda 145’ten 75 kilograma indiğini ve hayat şeklini değiştirerek büyük bir başarıya imza attığını kaydetti.

Ongan, Baykan’ın 58 karoser giysi giyerken başladığı zayıflama yolculuğunda, ideal ağırlığına kavuştuğunda 38 beden olduğunu aktardı.

Kaynak:AA/ İZMİR – YEŞİM SERT KARAASLAN / EFSUN YILMAZ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.