Sakız Çiğnemek Yüz Felcini Çözüyor


Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Şirzat Çoğalgil, yüz felcinin, yüzün sağ ve sol kısmında bulunan sinirlerde genellikle soğuğa bağlı olarak ödem oluşmasından kaynaklandığını belirtti.

Çoğagil,” Yüz felci daha çok araç sürücülerinde ve kayak yapanlarda görülmektedir. Halk arasında şöfor hastalığı olarak bilinen yüz felcinden korunmanın en etkin yolu sakız çiğneyip balon şişirerek çene ve yüz kaslarını güçlendirmektir” dedi.

KLİMA DA FELÇ YAPABİLİR

Sıcak yaz günlerinde kullanılan klimanın ve seyahat ederken açılan camın yüz felcine neden olabildiini söyleyen Prof. Dr. Çoğalgil: “Kış aylarında aracın kalorifelerinden bunalan sürücüler, sıcaktan bunalıp klimadan surata vuran soğuk hava, yüz felcinin meydana gelmesine neden olur. Yüz felci araç sürücülerinin yanı sıra, korumasız olarak kayak yapanlarda da sık görülür.” dedi.

TEDAVİ BİR AY SÜRER

Prof.Dr. Çoğalgil, yüz felcinin ağızda yamulmaya ve gözde kapanmaya neden olduğunu açıklayarak şunları söyledi: Yüz felci, yakalanan kişinin yaşam kalitesini bozarak, toplum içerisine çıkmasını engeller. Tedavi edilmemesi halinde, kapanan gözde görme kaybına bile neden olabilir. İyi bir tedaviyle bir aylık zaman içerisinde normale dönülebilen yüz felcinde, vakit kaybetmeden nöroloğa ya da fizik tedavi uzmanına gidilmesi gerekir. Ödem çözücü ilaçlar kullanırken, fizyoterapiye başlanılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.