Cevizin Mucizesi

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça, Türkiye’de ceviz üretiminin istatistiklerde yer aldığının tersine 70 bin tonla sınırlı olduğunu belirtti. Ülkemizde üretimin az olması, fiyatının da yüksek olması nedeniyle bu kadar önemli bir ürünün ülkedeki çocukların belirli bir bölümü tarafından tüketilmediğini belirtti.

Dr. Yaşar Akça, “Cevizin insan sağlığı ve beslenmesi açısından önemli bir yer tuttuğunu vurguluyarak; insan vücudunda gümüşü tek kullanan organ beyindir. Bu açıdan gümüş içeren ceviz, özellikle çocukların zeka gelişiminde önemli rol oynuyor. Ceviz ve beyin hem içerik olarak hem de görüntü olarak birbirlerine çok benziyorlar” dedi.

Protein, vitamin, mineral ve yağ açısından oldukça zengin bir ürün. Kolesterolü düşüren, tansiyonu dengeleyen, kalp ve damar sağlığı açısından da önemli faydaları olan bir ürün.

Akça özellikle Türkiye’de üretilen cevizlerin organik olduğunu belirtirken günde 50 gr iç ceviz tüketiminin sağlıklı yaşam açısından önemli etkileri olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.