dans sağlığa iyi geliyor

Sağlıklı Yaşlanmak İçin Dans Terapilerine Katılın

dans sağlığa iyi geliyorYaşlı insanların genellikle bir köşede oturduklarını, ve kim ne verirse onu yiyip içtiklerini; nereye götürülürlerse oraya gittiklerini biliyoruz. Bu durum ise, onların kendilerini dinlemelerine, daha çok hastalık üretmelerine, herşeyi kafalarına takmalarına neden oluyor. Bu sebeple de yaşlılarımız hem depresyona giriyorlar; hem de fiziksel olarak kendilerini sürekli hasta hissediyorlar.

Oysaki, yaşlılarımızın bu davranışlarının oldukça yanlış olduğunu belirten uzman doktorlarımız bulunmakta. Ve Avrupa’da da bunun yanlış olduğunu destekleyen uygulamalar, kurumsallıklarını kazanmış durumdalar. Ne gibi uygulamalardan bahsettiğimizi okuyunca, yaşlılarımızın pek çoğu şaşıracaklardır; ve belki de kendilerine yakıştıramayacaklardır; ancak bahsettiğimiz, dans terapisi… Ve bu dans terapisi ile, yaşlılarımızın kendilerini çok daha iyi ve kuvvetli hissedecekler.

Avrupa’da pek çok terapist, bu alanda hizmet vermekte. Rehabilitasyon merkezlerinde yaşlıların dans etmeleri sağlanmakta; bu sayede, akıllarındaki olumsuz düşüncelerin yok olması; ve ağrılarının giderilmesi için çalışılmakta. Çünkü, uzman doktorlarımıza göre dans etmek, bir nevi egzersiz yapmaktır; ve egzersiz yapan insanların da sağlıklı yaşama adım atmış olduklarını hepimiz çok yakın bir şekilde görmekteyiz.

Ülkemizde Denizli Huzurevi’nde, bu durum uygulamaya başlandı; ve pek çok yaşlımız, dans terapilerine dahil edildiler. Bu dans terapileri sonrasında yaşlılarımızın ne hissettikleri ve ne düşündükleri sorulduğunda, ağrılarının azaldığı, bel ve boyun bölgeleri de dahil olmak üzere, ayaklarının rahatladığı; ve kafalarının dağıldığını öğrenmekteyiz.

Dans terapisi ile, yaşlılarımızın hem sosyal yaşantıları daha sağlıklı bir hal alıyor; hem de psikolojik olarak depresyondan uzak, daha keyifli bir yaşam sürdükleri gözlenmekte. Fiziksel durumlarındaki rahatlamayı da göz önüne alacak olursak, dans terapisinin pek çok alanda işe yarayacağını, ve yaradığını görmemiz çok daha kolay olacaktır.

Avrupa’daki pek çok ülkede, uzun yıllardır, yaşlılar için dans terapileri gerçekleştiriliyor; bu sayede de yaşlıların daha sağlıklı, rahat ve keyifli olmaları sağlanıyor. Bizim ülkemizde de ilk uygulamasının Denizli’de gerçekleştirilmeye başlandığı dans terapilerine, yaşlı yakınlarınızı ve tanıdıklarınızı yönlendirmenizde fayda olduğunu düşünen uzmanlarımıza katılıyor; ve yaşlılarımızın daha sağlıklı bir hayat sürmelerini diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.