bel ağrısı

Bel Boyun ve Sırt Ağrısı Nedenleri

bel ağrısıBel, boyun ve sırt ağrısı insanlarda belli dönemlerde oluşan sorun yaratan bir rahatsızlıktır. Fibromiyalji uzun süreli bel, boyun ve sırt, ağrılı noktaların oluşması ve yaygın olan bir ağrı sendromudur. Sabah tutulmaları, uyku bozukluğu, yorgunluk hali ve uyuşmalar bu rahatsızlığın genel özellikleri arasındadır. Teşhis edilmesi genellikle geç olur. Bu hastalığı belirtileri şunlardır;

Yaygın olarak yaşanan ağrı ve tutuluk, duyarlı noktalar oluşması, yorgunluk ve hafıza bozukluğu, konsantrasyon zorluğu çekmek, uyku bozukluğu yaşanması, baş ağrısı hali, stres ve karın ağrısı gibi belli özellikleri vardır. Bunları açıklamak gerekirse ;

Ağrı Ve Tutukluluk; bu ağrı genelde boyunda, sırtta ve belde meydana gelir. Yorgunluk, aşırı fiziksel aktivite, soğuk hava uykusuzlukta ağrı çoğalır.

Duyarlı Noktalar ; Bel, boyun ve sırra el ile bastırıldığı zaman ağrıyan yerlerdir.

Yorgunluk Ve Hafıza Bozukluğu ; İnsanın normal hayatına etki yapacak kadar aşırı miktarda yorgunluk oluşur. Güne yorgun bir şekilde başlar ve bütün gün yorgun bir halde geçer.

Uyku Bozukluğu; Fibromiyalji hastaları rahatsızlığın büyük bir bölümünü uykusuz geçirirler. Uyusalar bile sabah uyandıkları zaman kendileri çok fazla yorgun hissederler.

Baş Ağrısı Ve Stres ; Migren gibi oluşan baş ağrısı hastaların en fazla şikayet ettikleri belirtilerdendir. Depresyon belirtileri yorgunluk ve panik atak sık bir şekilde görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.