Rahim Ağzı Kanseri Yeni Tanı Yöntemi

Rahim Ağzı Kanseri Yeni Tanı Yöntemi

Rahim ağzı kanserinin erken dönemde fark edildiği vakalarda hastaların %95’i bu kanser türünden rahatlıkla kurtulmuştur. Erken tanı, erken tedavi demektir. Rahim ağzı kanseri riski altında olanlar öncelikle almak üzere, uzmanlar tüm kadınların rutin şekilde Pap smear testi yaptırmasını ve jinekoloik muayeneye gitmelerini öğüt etmektedir.

Rahim ağzı kanserinin, human papilloma virus cervical cancer, ilerlemesi bazen çok seri olabildiğinden, kanserin erken dönemde saptanabilmesi için bütün kadınların düzenli jinekolojik tetkik ve Pap smear testi yaptırmalarının büyük önemi vardır. Rahatsızlık belirti vermeye başladığında başlıca ilerlemiş safhadadır. Kanserin tanısı jinekolojik tetkik ve alınan örneklerin patolojik incelemesi ile yapılır. Serviks kanseri tanısını ayarlamak için sırasıyla;

Tıbbi hikaye ve fizik muayene: Kişi doktora başvurduğunda kişisel ve aile ile bazı bilgiler sorulur. Bu soruların amacı tehlike faktörlerinin belirlenmesi ve serviks kanserinin hastadaki belirtilerini ortaya koymaktır. Ayrıntılı fizik muayene ile genellikle sağlık durumu değerlendirilir. Jinekolojik muayene ile değerlendirme tamamlanır.

Sistoskopi, proktoskopi ve genel anestezi altında tetkik: Sistoskopi işleminde, ışıklandırılmış, uzun ve gizli bir tüp ile üretradan (idrar yollarının sonu) girilerek mesaneye ulaşılır. Bu yöntemle üretra ve mesane kanser yayılımı açısından incelenir. Güvenilmez alanlardan milimetrik biyopsiler (parçalar) alınabilir. Sistoskopi, yöresel duyumsuzlaşma ile yalnızca girilecek olan alan uyuşturularak ya da bazı hastalarda genel hissizlik aşağı yapılır.

Rektoskopi: Işıklı bir tüp ile rektumdan (kalın bağırsağın sonu) girilerek kanser varlığı araştırılır.

Biyopsi: Eğer alınan biyopsi (parça) sonucunda serviks kanseri olduğunuz ortaya çıkmışsa, bu alıcı kanserlerin tedavisi ile uğraşan bir cerraha başvurmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.