Prostat kanseri nedenleri

Prostat kanseri nedenleri

Prostat, erkek üreme sisteminde bulunan bir salgı bezidir. Yalnızca erkeklerde bulunur ve dış idrar yollarını kaplayan bir organdır. Bu organın içinde oluşan habis tümörü prostat kanseri hastalığını oluşturur. Erkeklerin korkulu…

Prostat, erkek üreme sisteminde bulunan bir salgı bezidir. Sadece erkeklerde bulunur ve dış idrar yollarını kaplayan bir organdır. Bu organın içinde oluşan habis tümörü prostat kanseri hastalığını oluşturur.

Erkeklerin korkulu rüyası olan ve çoğu erkeği etkileyen bu sorun özellikle 45-70 yaş arası hızla ilerlemektedir. Erken teşhis konulup bir an önce çare uygulanmazsa ölüme dek götürebilir.

Prostat kanseri nedenleri nelerdir?

Prostat kanseri nedenleri tam olarak bilinemese de kanseri tetikleyen bir takım faktörler bulunmaktadır. Aile geçmişinde prostat kanserine yakalanmış kişilerin bulunması bu faktörlerin en başında kazanç. Babası veya kardeşi prostat kanseri olan bir kişinin bu kansere yakalanma riski fazla yüksektir. Prostat kanseri riski genel olarak ileri fakat yaşlarda daha da artmaktadır.

Prostat kanseri nedenleri aralarında yer alan bir öteki faktörde, çevresel faktörleri. Çevre şartları prostat kanserini tetiklemektedir. böylece Asya’da yaşamış erkeklerin kansere yakalanma riski yok denecek dek azdır. Prostat kanseri olanların bir çoğuda Amerika’da bulunmaktadır. Hatalı beslenmede prostat kanserinin nedenlerinden biridir. Uyumlu ve dinç beslenmeye dikkatli olmak, prostatı önleyen besinleri bol bol tüketmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.