AORT darlığı belirtileri

AORT darlığı belirtileri

Aort kapak darlığı genelde yaşa yan olarak çoğalan bir rahatsızlık olsa da, daha evvelden geçirilmiş romatizmal alev veya doğumsal faktörlerden kaynaklı olarak da gelişebilmektedir. Aort darlığının ortaya çıkması durumunda hastaların yaşamış oldukları mütenevvi şikayetler aort darlığı belirtileri olmakta ve bu yakınmaların sonucunda hekimlerin tetkik sonrasında aort kapak darlığı anlaşılmaktadır. Aort kapak darlığının belirtileri nelerdir? Aort darlığında belirtiler nasıl olur? Bu soruların yanıtları yazımızın devamında saklı.

Aort kapak darlığı belirtileri

Aort darlığı belirtileri başında hastalarda husule gelen baygınlık hissi baş gösteriyor ve kimi zamanda bu his sonuçlanarak hastalar umulmadık bir anda bayılabiliyor. Aort darlığının belirtileri arasında efor sarf eden işlerle uğraşıldığı zaman nefes darlığı olması da yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra çarpıntı da aort darlığı belirtisi olmaktadır.

Göğüste hissedilen hafif ya da kimi vakit şiddetli ağrılar ve baş dönmesi de aort darlığının belirtileridir. Oysa bu belirtiler orta ve ileri yaşlarda kendini hissettirmeye başlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.