Penis Eğrilikleri

Penis Eğrilikleri

1)Doğuştan Olan penis eğrilikleri genelde erkeğin cinsel etkin sürece girdiği ve penis boyutlarının geliştiği erginlik çağında belirginleşir.

Tanıyı başlıca bu çağdaki erkekler kendi gözleriyle eğriliği ayrım ederek kendileri koyar. Oysa çoğu penis eğriliği hastasının utanma duygusu sebebiyle böyle bir sorunları olduğu halde doktora gitmediğini biliyoruz.

Hastaların özel ortamlarında penislerinin sertleşmesi ve bunu kendi çektikleri fotoğraflarla doktorlarına göstermeleri, tanıdaki manâlı basamaklardan biridir. Doğumsal penis eğriliklerinin tedavisi mümkündür ve ameliyattır. Bu koşul gerçekten azıcık da penis estetik ameliyatı gibi de değerlendirilebilir.

2)Edinsel penis eğriliklerinin en yaygın olanı Peyronie hastalığıdır. Penisteki ereksiyonu sağlayan yapıları çevreleyen kılıfsı dokuda kollajen denilen bir maddenin birikimi ile bu dokuda plak türünden sert alanlar oluşmasıyla karakterize bir hastalıktır.

Genelde 40 yaşından daha sonra görülür. Bazı genetik etkenler, zorlamalı cinsel ilişki sonrası minik damarlarda meydana gelen kanama odaklarının iyileşme sürecindeki hücreli ve doku yenilenmesi ya da E vitamini yetersizliğinin, bazen de şeker hastalığının neden olduğu gibi hipotezler vardır.

Hastalığın ilk döneminde sertleşme esnasında ağrılar ve peniste çarpıklık meydana kazanç.

Bu dönemde uygulanan ilaç tedavileri çoğunlukla %30-40 arası başarılı olur.

12-18 ayı kapsayan birinci dönem tamamlandıktan sonradan Peyronie hastalığının kronik dönemi başlar. Bu dönemde çarpıklık adamakıllı artar. Eğriliğin derecesi bazen 150 derecenin bile üstüne çıkabilir. Bu dönemde sertleşme sırasındaki ağrılar azalır veya kaybolur.

Hastalar eğriliğin şiddetine tabi olarak cinsel ilişki esnasında adeta akrobasi yerine getirmek zorunda kalırlar.

Hastanın ereksiyon sorunu yoksa, eğriliği düzeltmek için yine bazı cerrahi teknikler uygulanır ve başlıca de bu ameliyatlar başarılı sonuç verir.

Bir Takım cerrahi tekniklerin uygulanmasından sonra bazen peniste 1-2 cm lik kısalmalar olabilir. Bu yüzden penisin boyutlarına göre cerrahi tekniğin seçilmesi uygun olacaktır.

Peyronie’nin ileri dönemlerinde önemli anlamda ereksiyon sorunu da ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda uygulanacak tedavi, penil protezlerdir (Mutluluk çubuğu) ve kesin çare çözümüdür.

Doktora gitmekten utanmayın çözüme kavuşun 
Penis estetikleri ya doğuştandır ya da edinseldir. Ama her ikisinde de çözüm mümkündür. Hastanın ereksiyon sorunu yoksa, penis eğriliğini düzeltmek için bazı cerrahi teknikler uygulanabilir ve çoğunlukla de bu ameliyatlar başarılı sonuç verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.