Gırtlak kanseri belirtileri nelerdir?

Gırtlak kanseri belirtileri nelerdir?

Genellikle üşütmeden ya da bir çeşitlilik enfeksiyonlardan nedeniyle ara sıra her birimiz ses kısıklığı yaşar fakat birkaç gün içinde bu ses kısıklığı sorunundan kurtulmuş oluruz. Ses kısıklığı çoğu sorunun belirtisidir.

Genel Olarak üşütmeden ya da bir değişiklik enfeksiyonlardan dolayı zaman zaman her birimiz ses kısıklığı yaşar oysa birkaç gün içinde bu ses kısıklığı sorunundan kurtulmuş oluruz. Ses kısıklığı çoğu sorunun belirtisidir, ama geçmeyen ve gitgide artarak daha da kötüye giden ses kısıklığının tek nedeni olabilir, o da gırtlak kanseri.

Gırtlak kanserinin en manâlı belirtisi olan ses kısıklığı, ses tellerinde bozukluk olduğunun göstergesidir. Ses kısıklığının ortaya çıkmasıyla birlikte yutkunma zorluğu çekme, yutkunurken acı hissetme ve bunlara ilaveten boyunda şişlik husule gelmiş ise kesinkes gırtlak kanserinin varlığından söz edilebilir. Gırtlak kanseri riski sigara, pipo, puro ve içki içenlerde daha fazladır. Hele ki içki ile birlikte sigara gibi tütün ürünlerinin tüketilmesinde tehlike daha da büyür.

Gırtlak kanseri ekseri 60 yaş üstündeki kişilerde ortaya çıkar. Gırtlak kanserinin bir belirtisi olan ses kısıklığı iki haftada geçmiyorsa hemencecik uzman bir hekime danışılmalı ve larengoskopi ile tetkik olmanız gerekir. Sırık ve indirek olarak uygulanan larengoskopi ile gırtlak kanserinin belirli teşhisi konur ve tedavisine başlanır. Gırtlak kanseri belirtileri ortaya çıkar çıkmaz hekime başvurmakta geç kalınmazsa tedavide galibiyet yüksek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.