Over kanseri evreleri

Over kanseri evreleri

Over (yumurtalık) kanserinde evreleme kanserin yaygınlığına ve şiddetine kadar cerrahi işlem sonrası mütehassıs kadın doktoru onkologlar tarafından kesinkes bilinmektedir. Over kanseri evresi cerrahi operasyon öncesinde kadının karın bölgesinden alınan misal sıvının ve karın boşluğunun keza elle keza de özel aletler vasıtasıyla gözle olarak incelenmesi yapılır.

Başvuru esnasında Omentum olarak tanımlanan karın boşluğundaki organları çevreleyen yağ dokusu ve jinekolog onkologların kararına tarafından rahim, tüp, yumurtalık ve karın zarı alınmaktadır. Ur dokusu eğer tek yumurtada ise yumurtayla birlikte çıkartılır. Over kanseri teşhisi konan hastanın yaşı genç ise diğer yumurtadan bir parça alınır ve patolojik incelemesi yapılır. Eğer ki o yumurtada istenmeyen bir durumla karşılaşılırsa o yumurtada çıkartılır ve rahim alınır.

Cerrahi operasyonda over kanseri evreleme ile birlikte karın boşluğunda yer alan lenf bezleri de çıkartılır. Karın boşluğunda büyük damarların etrafındaki lenf bezeleri ne kadar çok çıkartılırsa, ur hücreli yükü de pek azaltılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.