Oruç Tutarak Gençleşmek Muhtemel

Ramazan ayında oruç tutmanın vücuda etkileri, tutan tutmayan herkesin merak ettiği bir konu olarak öne çıkıyor. Yalnızca ramazan aylarında değil, adi zamanlarda da düzenli oruç tutanlarda lipit ve kolesterol düzeyleri azalacağı için damarlar kendilerini tamir ediyor.

Damar lümenleri temizleniyor ve kan dolaşımı rahatlıyor. Hemen Hemen kireçle çizgili olan damar cidarları olağan anatomik yapısına dönüyor.

Oruç ile karoser ve arzular disiplin kazanıyor

Yapılan incelemelere kadar eğer önlem alınmazsa, 2050 yılında anında herkes obez olacak. Bizleri gerçekten büyük bir tehlike bekliyor. Son teknolojik açılımları kullanan reklam endüstrisi insanları bilinçsizce ve kontrolsüzce tüketmeye zorluyor. Bu ise birçok obezite problemlerini ve metabolizma hastalıklarını beraberinde getirmektedir.

Oruç yetişmek, bize aç kalma kültürünü; bedenimizi ve arzularımızı disiplinize etme anlamında bize fazla şeyler öğretir. bununla birlikte beşeri ve sosyal faydaları da sayılamayacak kadar çoktur. Özlem sınırında olan insanları ve fakirleri anlamaya yarıyor. Oruç tutmak bu anlamda başlı başına bir empati olayıdır. Biz burada oruç tutmanın toplumsal yararlarından çok sağlığımız üzerindeki tartışma götürmeyen faydaları bulunmaktadır.

Akıl ve algılama üzerinde orucun etkileri

Oruç tutmayla birtakım bedeni arzulardan bir süreliğine de olsa uzaklaşırız. Böylece işlerimize daha fazla odaklanmak ve yoğunlaşmamız muhtemel olur. Oruçlu iken bedenimiz gereksiz metabolik aktivitelerle uğraşmayacağı için idrak ve öğrenme faaliyetleri fazla artar. Hafıza ve belleğimiz daha fazla kayıtlama yapar.

Mide doymuş iken, idrak ve öğrenme minimuma iner. Bu noktada yoğun metabolizma faaliyetleri sırasında beyin kan dolaşımı da normale tarafından azalır. Bu ise yeni şeyler öğrenmeyi asgariye indirir. Tarihteki bir fazla meşhur düşünür ve filozofun sıkça kendilerini günlerce açlığa bağlı tutarak akıl ürettiklerini bilmekteyiz. bu nedenle eksik yemenin zihni açtığını ve kişiyi daha akılcı düşünmeye sevk ettiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla orucun kişisel gelişim üstüne çok olumlu etkileri vardır. Oruç sayesinde bir nevi davranışları kontrol etme antrenmanları yapılır.

Oruç tutarak sağlık durumu kazanın

Kandaki lipit ve kolesterol düzeyinin birçok hastalıkta kilit rol oynadığını artık bilmekteyiz. Damar duvarları, baştan savma ve disiplinsiz gıda sonucu olarak zaman içerisinde kolesterol parçacıkları ile kaplanarak kan sirkülasyonunu bozar. Bilhassa dokuları besleyen küçük kapiller damarlar çalışamaz ayla kazanç. Dokuların beslenmesi bozularak bir çok rahatsızlık tezahür eder. Hücresel yenilenmesi aksar, dokuların kendini onarması imkansız ülkü kazanç. Yaşlanma süreci hızlanır ve organ kayıpları oluşur.

böylece yalnızca ramazan aylarında değil, sıradan zamanlarda da ahenkli oruç tutanlarda lipit ve kolesterol düzeyleri azalacağı için damarlar kendilerini tamir imkanı bulur. Damar lümenleri temizlenir ve kan dolaşımı rahatlar. Az Kalsın kireçle kaplı olan damar cidarları olağan anatomik yapısına döner. Dolayısıyla düzenli oruç tutmanın yaşlanmayı geciktirerek kişiyi daha genç yapacağını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.