Yorgunluğa Dikkat

Pozitif takâtsizlik ve stres yürek hastalıklarını tetikliyor. Yaş ilerledikçe yürek hastalığı riski artıyor. Özellikle kalp kapakçıklarında olan bozukluklar hastalıklara kapı aralıyor.

Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yelda Tayyareci ve Liv Hospital Yürek Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Özkara, yürek kapak hastalıklarının tedavisi hakkında veri verdi.

 

Yürek kapak hastalıklarının belirtileri nelerdir?

 

Yürek kapak hastalıklarında en sık görülen yakınmalar, özellikle efor esnasında meydana gelen solunum yetmezliği ve çabuk yorulmadır. Bu yakınmalara çarpıntı da eşik edebilir. Yürek kapak hastalıklarının ileri dönemlerinde ise, bacaklarda şişkinlik, istirahatte ve gece uykuda meydana gelen nefes darlığı ile karında şişkinlik görülebilir.

 

Kalp kapak hastalıkları tanısı nasıl konulur?

 

Kapak hastalıklarının tanısı, ekokardiyografi adı bahşedilen gelişmiş bir kalp ultrason görüntülemesi ile olası. Burada ekokardiyografik incelemeyi yapan kalp uzmanının kapak hastalıkları konusunda deneyimli olması, çare yaklaşımının belirlenmesi açısından oldukça siklet taşıyor. Bunun yanına günümüzde yeni gelişmiş teknolojiler olan üç ve dört boyutlu ekokardiyografi cihazları kullanılarak, bu konuda tecrübeli merkezlerde kalp kapaklarını gerçeğine çok yakın bir kalitede görüntülemek ve incelemek mümkün olabiliyor.

 

Yürek kapak hastalıkları nasıl tedavi edilir?

 

Kalp kapak hastalıkları; kapak darlıkları veya yetersizlikleri olmak üzere iki grupta incelenir. Yapılan ekokardiyografi tahlil ve kişinin şikâyetleri göz önüne alınarak hastalığın hafif, orta veya önemli şiddette olduğuna karar verildikten sonra, tedavi yaklaşımı belirlenir. Günümüzde hastanın bireysel özelliklerine bağlı olarak değişebilmekle birlikte hafif ve orta şiddetteki kapak hastalıklarında hap tedavisi ile hastalığın seyri yavaşlatmaya çalışılırken, ciddi kapak problemlerinde genel olarak operasyon seçim edilir.

 

Yürek kapak değişimi ya da tamiri ameliyatsız yapılabilir mi?

 

Son yıllarda tıbbi teknolojideki gelişmeler ile bazı yürek kapaklarının ameliyatsız tamiri mümkün olabiliyor. Günümüzde artık TAVİ denilen yöntem ile aort kapağı kasıktan kateterler yolu ile anjiyografiye benzer şekilde değiştirilebiliyor. Yine mitral kapağın da kateter yolu ile ameliyatsız tamiri mümkün. Ama bu yaklaşımlar şimdilik ameliyat olması yüksek tehlikeli olan kişilerde seçim ediliyor.

 

KALP KAPAĞI AMELİYATLARI GÖĞÜS KAFESİ AÇILMADAN YAPILABİLİYOR

 

Yürek kapak hastalıkları, bilhassa mitral ve aort kalp kapak hastalıklarını kapsıyor. Günümüzde bu kapak hastalıkları, kapak değiştirilmeden yerine geçen kimse konularak da çare edilebiliyor. 

 

Mitral kapak ameliyatları, bilhassa son yıllarda büyüyen teknoloji tamamen hastanın göğüs kemiği açılmadan, koltuk altına yakın bir bölgeden ufak kesilerle girilerek başarılı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Hastanın kapak yapısı uygun değilse ya da daha önceden kalp kapağına müdahale edilmişse o zaman kapağı başkalaştırmak gerekiyor. Bu tedavide özellikle ileri yaştaki hastalarda hayvanlardan elde edilen biyoloji ile ilgili kapaklar tercih ediliyor. Zira kapak değiştirme ameliyatları epeyce başarılı sonuçlar veriyor. Son beş yıl içerisinde şipşak gelişen kapalı yöntemlerle kasıktan girilerek kapak yerleştirmesi de başarıyla sonuçlanıyor. Günümüzde bu çare yöntemi de ameliyat şansı olmayan hastalara uygulanıyor. Kapalı ameliyat yöntemleri ile hastanede kalış süreleri nispeten daha az olmakla birlikte bu hastaların sosyal hayata geri dönme süreleri de kısalıyor. Aort kapak cerrahisinde ise sadece aort kapağa müdahale edilecekse ameliyat tekrar minik kesilerle yapılıyor. Bu şekilde hastalar kozmetik ve yaraların çabuk iyileşmesine alt olarak ayağa ivedi kalkma açısından büyük avantaj görüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.