Omuz ağrısının asıl sebebi sizde bu belirtiler var mı?

Bel ağrısından sonra en çok omuz ağrısı görülüyor. Peki omuz ağrısının asıl sebebi ne? Omuz sıkışma sendromu nedir ve tedavisi var mıdır?
Toplum içinde bel ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen omuz ağrısının en sık sebebi “Omuz Sıkışma Sendromu”. Peki nedin omuz sıkışması ve belirtileri nelerdir?
Cam silerken ya da perde takarken, tenis ya da basketbol gibi sporları yaparken omuz ağrısı yaşıyorsanız, sizde de “Omuz Sıkışması Sendromu” olabilir.
Omuz sıkışmasına ilişkin merak edilenleri anlattı. Yasmin “Omuz sıkışması, tedavi edilmediğinde ya da geç kalındığı durumlarda omuz liflerinde kopmaya kadar varabilen hasarlara ve omuz ekleminde hareket kaybına neden olabiliyor”
OMUZ SIKIŞMASI BU BELİRTİLER SİZDE VAR MI?
Omuz sıkışmasının önemli belirtileri var. Aşağıdaki belirtilerden yakınıyorsanız en kısa zamanda doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.
-Omuz kaslarının güçsüz hissedilmesi (özellikle baş üstüne doğru kaldırmaya çalışırken)
-Omuzu 90 derecenin üzerine kaldırma (baş üstü kaldırma) hareketinde daha fazla olmak üzere tekrarlayıcı ya da sürekli omuz ağrısı
-Omuz hareketleri sırasında omuz ekleminden tıkırtı tarzı ses gelmesi
-Omuz hareketlerinde kısıtlılık; özellikle baş üstüne kaldıramama (omuzun 90 derece üzerine kaldırılamaması)
OMUZ SIKIŞMASI TEDAVİSİ NASILDIR?
Omuz sıkışmasının üç evresi mevcut:
Evre 1: Ödem ve hemoroji (kılcal damarların çatlaması sonucu oluşan deri içi kanamalar)
Evre 2: Fibrozis (bağ doku iltihabı) ve tendonit (tendonun iltihabı)
Evre 3: Kemik değişiklikleri ve tendon rüptürleri (yırtılmaları)
Evre 1 ve 2’de ağırlıklı olarak konservatif tedavi yöntemleri tercih edilirken, Evre 3’te genellikle cerrahi tedavi yöntemi uygulanıyor. Konservatif tedavi yöntemleri arasında aşağıdaki yöntemler sıklıkla kullanılıyor:
-Antienflamatuar ağrı kesici ilaçlar
-Lokal soğuk ya da sıcak uygulama
-Omuz eklemi içi steroid enjeksiyon uygulamaları
-Elektroterapi (elektrikle uyarma)
-Ultrason uygulamaları
-Fizik tedavi ve germe, sarkaç egzersizleri
-Kişinin yaşantısını rahatsızlığına göre düzenleyecek değişiklikler (Örneğin zorlayıcı hareketlerden uzak durma, çalışma pozisyonlarını düzenleme gibi)
-Evre 3’te uygulanan cerrahi tedavi yönteminde hastalığın durumuna göre açık cerrahi ya da artroskopik kapalı cerrahi tedavi söz konusudur. Cerrahi tedavide omuz liflerini sıkıştıran kireçlenme dokuları (osteofitler), kemikteki yapısal eğrilikler (akromin kemiğindeki eğrilik), omuz çevresi liflerde sıkışmaya neden olan dokuların (subakromial bursanın eksizyonu), çıkartılması işlemlerinden oluşuyor. Ameliyat sonrası dönemde hastanın ihtiyacına göre rehabilitasyon programı verilebiliyor. Bununla amaçlanan ise, omuz hareket açıklığının tekrar sağlanması ve gücün artırılmasıdır. Genellikle ağrıdan tam kurtulma dört ayı almakla birlikte bir yıla kadar uzayabiliyor.
OMUZ SIKIŞMASINI ÖNLEME YOLU NE?
Davud Yasmin omuz sıkışması sendromundan korunmak için ipuçları verdi.
-Özellikle iki kilodan ağır çanta taşımayın ve çantanın yerini 15 dakikada bir değiştirin.
-Vücudunuzu zorlayacak şekilde çok yüksek yerlere uzanmayın.
-Cam silerken kullandığınız kolunuzu 10 dakikada bir değiştirin.
-Cam silme, perde takma gibi işlemlerde kolunuzu baş üstüne kaldırarak çalışmadan ziyade, bir merdivenle çıkarak omuz yüksekliğini azaltacak şekilde çalışın.
-Sabit pozisyonda uzun süre bilgisayar başında kalmamaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.