Kadınların dikkate alması gereken yumurtalık kisti belirtileri

Yumurtalık kistinin belirtilerini biliyor musunuz? Birçok çeşidi bulunan yumurtalık kisti, neredeyse her kadının hayatının bir döneminde ortaya çıkıyor.

Uzmanlara göre sigara içen, ailesinde yumurtalık veya göğüs kanseri yaşayan, obezite olan, hiç hamile kalmayan ve hiç emzirmeyen, veya hormon dengeleyici ilaç kullananlar risk altındadır. Belirtileri;

Leğen kemiği (pelvis) ağrısı

Karın bölgesinin altında bulunan leğen kemiğinde ağrı, yumurtalık kistinin en güçlü belirtilerinden biridir.

Zararsız kist hafif bir ağrıya sebep olabilir. Ama kopmuş, zararlı kist karın altında keskin bir ağrıya sebep olabilir.

Kadınların regl krampları veya hazımsızlık yüzünden bu tür keskin bir ağrıyı yaşaması çok yaygın değildir.

Karın şişkinliği

Karında tokluk veya ağırlık regl döneminde sıklıkla görülen bir durumdur. Ama bu şişkinlik, yumurtalık kisti ve kanseri gibi başka sebeplerden ötürü de meydana gelebilir.

Büyüyen kist midenizde geniş bir yer kaplıyorsa, bu farkedilir şekilde şişkinlik ve gerginlikle tokluk veya baskı hissine sebep olur. Kist koptuğunda baskı hafifleyebilir, şişkinlik sıkıntısından kurtulabilirsiniz.

Şişkinlik aşırı yeme ve hazımsızlık gibi diğer sebeplerden de kaynaklanabilir. Çoğu kadın bunu dikkate almaz, önemsemez. Ama bu durum 3 haftadan uzun sürerse bir doktora görünmeniz önemlidir.

Ağrılı cinsel ilişki

Yumurtalık kistleri kalabalık ortamda geliştikleri için zorlamanın olduğu bir yere baskıyı da eklerler. Cinsel ilişki yüzünden karın bölgesine eklenen baskı, çok fazla acı çekmenize sebep olabilir.

Eğer kist büyük ve geniş ise, en ufak bir zorlama bile aşırı ağrıya neden olabilir.

Menapozlu kadınlar için de bu ağrı yumurtalık kanserinin göstergesi olabilir. Teşhis için bir doktora gitmelerini tavsiye ederiz.

İlişki sırasında veya sonrasında bu acıyı hissedenler, hemen ilaç yardımı almalıdır.

Sık sık veya ani idrar yapma

Yumurtalık kistinin bir diğer belirtisi ise aniden gelen idrar yapma gereksinimi veya günde çok fazla tuvalete gidilmesidir.

Geniş bir kist idrar torbasına baskı yaptığında, idrar torbasının limiti azaldığı için sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Tabii gerçekten tamamen dolmuş da olabilir.

Bazı durumlarda idrar yaparken yanma veya acı da hissedebilirsiniz.

Anormal derecede ağrılı regl dönemi

Aniden çok fazla kan boşaltımıyla aşırı ağrılı bir regl dönemine sahipseniz, yumurtalık kistinin uyarıcı belirtisi olabilir.

Zararlı, kopmuş kiste sahip olan çoğu kadın regl döneminde daha fazla kan kaybı yaşıyor. Aynı zamanda, regl başlamadan veya bitmeden önce leğen kemiğinin olduğu karın bölgesinde ağrı olabilir.

Aşırı kan kaybı insanı kansız duruma getirebildiğinden temel nedeni öğrenmek için sık sık doktora görünmeleri gerekmektedir.

Menapoz geçirmişseniz, vajinadan gelen her türlü kanama endişe verici olabilir. Hemen doktora görünmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.