‘Nefes alan doğal burunlar’ revaçta

Burun estetiği konusunda insanların artık doğaldan yana olduğunu belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Emre İlhan, bu alandaki trend ve isteklerin son on yılda değişim gösterdiğini söylüyor. 10-15 yıl öncesine kadar küçük, kalkık, deliklerinin önden belirgin olduğu burunların beğenildiğini ve bu tarz burunlar yapıldığını belirten Dr. İlhan, o dönem kullanılan ameliyat tekniklerinin daha çok burnu küçültmeye yönelik olduğunu aktarıyor.

2000’lerden sonra gelişen yapısal rinoplasti konsepti ile artık burun küçültme ameliyatı devrinin kapandığını dile getiren İlhan, “Artık insanlar yüzlerine uyumlu, daha az kavisli, daha az kalkık ve doğal görünümlü burunlar tercih ediyor. Bana başvuran hastaların % 80’i estetikli görünümden uzak burun istiyor” diyor.

‘ESTETIKLI’ SIFATI ARTIK GÜZELİ DEĞİL, AŞIRILIĞI ANLATIYOR

“Günümüzde ‘estetikli’ sıfatı artık güzeli değil aşırılığı anlatmak için kullanılıyor” diyen Dr. Emre İlhan, ameliyatları planlarken hastanın yüz tipine, deri özelliklerine uygun olan burunları seçtiklerini ve tamamen sağlıklı burunlar yaptıklarını dile getiriyor.

Op. Dr. Emre İlhan, estetik burun ameliyatlarındaki algı değişikliğini ve bu konudaki yeni teknolojik gelişmeleri şöyle özetliyor:

YÜZÜN VE PROFİLİN DENGESİ DE ÖNEMLİ

“Yüze özel bir burun ameliyatı planlarken burun sırtını çok oymamaya ve burnu yüzün oranlarına uyumsuz şekilde kaldırmamaya dikkat ediyoruz. Artık kaydırak gibi, domuzcuk burnu gibi kalkık veya mandalla sıkılmış gibi olan burunlar tercih edilmiyor. Ameliyat planlarında yüz oranları ve profil dengesi öne çıkıyor, özellikle çene, alın ve burun uyumunu dikkate almak çok önemli. Gerekirse çene ve elmacık kemiklerine de çok küçük dokunuşlar yapılıyor ve burnun yüz ile dengesi arttırılıyor.

BURUN SADECE ESTETİK BİR OBJE DEĞİLDİR

Sağlıklı burun hem güzel hem de nefes alan burundur. Bu yüzden son yıllarda burun ameliyatı olanların en önemli isteği; burunları güzelleşirken işin fonksiyon kısmının da atlanmaması. Çünkü artık insanlar kaliteli ve sağlıklı bir yaşamın ancak nefes alan bir burun ile gerçekleşeceğini biliyor.

KİŞİYE ÖZEL BURUN ESTETİĞİ

Eskiden herkese tek tipte ‘tornadan çıkmış’ tabir edilen burunlar yapılırdı.Yani doktor her hastasına aynı teknikle doğaçlama kafasındakini yapardı ama artık hastalarımıza ameliyat öncesinde daha çok vakit ayırıyoruz. Onların kişisel bazı isteklerini de gerçekçi olduğu çerçevede ameliyat planına ekleyebiliyoruz.

ARTIK DOĞAÇLAMA BURUN ESTETİĞİ YOK

Artık her hasta ile bilgisayarda simülasyon programları yardımıyla olası sonuçları kapsamlı şekilde konuşuyoruz. Ve hastanın görsel anlamda ameliyat planlamasına interaktif olarak katılmasını sağlıyoruz. Burada alınan kararları kağıt üzerinde projelendirip ameliyatta bu plana sadık kalarak yapıyoruz. Bu da işin şans faktörünü minimuma indirip daha iyi sonuçlar almamızı sağlıyor ve hasta memnuniyeti artıyor.

CİLT YAPISINA UYGUN TEKNİK SEÇİLMELİ

Son yıllardaki en önemli gelişmelerden biri de artık burun ameliyatı sonucunda ciddi anlamda etkili olan burun deri tipi. Bu da ameliyat öncesinde belirleniyor ve ameliyatın teknik seçimi buna göre yapılıyor. Dolayısıyla artık hem kalın derili hem de ince derili hastalarda daha iyi sonuçlar alınabiliyor.”