Ne Kadar Kahve, O Kadar Su

Diyetisyen Fatma Baysal, çay ve kahvenin diyabetik etkiye sahip içecekler olduğunu söyleyip, “Sıvı kaybettiren etkileri var. Bu yüzden ne kadar çay ve kahve içiyorsak o kadar su tüketmeliyiz” dedi.

Diyetisyen Fatma Baysal, çay ve kahvenin diyabetik etkiye sahip içecekler olduğunu söyleyip, “Sıvı kaybettiren etkileri var. Bu yüzden ne kadar çay ve kahve içiyorsak o kadar su tüketmeliyiz” dedi.

Kış aylarında insanların su yerine çay ve kahve tüketimini artırmasının böbrek hastalıkları yaratabileceği hatırlatıldı. Kışın bol bol çay ve kahve içmenin kimseye faydası olmayacağını söyleyen İzmir Üniversitesi Medicalpark Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, “Çay ve kahve diyabetik etkiye sahip olan içeceklerdir. Bunları tükettiğimizde sıvı aldığımız doğru ama aynı zamanda diyabetik etkisinden dolayı sıvı kaybettiren bir etkisi vardır. O yüzden ne kadar çay ve kahve içiyorsak o kadar su tüketmeliyiz” dedi.

Kışın kişinin bağışıklık sisteminin yaza göre daha güçlü olması gerektiğini söyleyen Baysal, “Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için güne 100 gram roka ve maydanoz salatası ile başlayın. Her gün güne böyle başladığınızda günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılamış oluruz” dedi. diyetisyen Fatma Baysal, sadece C vitamini alarak bağışıklık sisteminin güçlendirilemeyeceğini de ifade ederek “Vücuda alınan C vitamini tek başına yeterli olmayacağı için zengin protein kaynağı olan et ve balık gibi ürünler tüketilmelidir. Özellikle haftada iki gün kırmızı et tüketin. Kırmızı et hem demir içeriği yüksek olduğu için haftada iki gün mutlaka tüketilmelidir” dedi.

Havaların soğumasıyla birlikte insanların daha az hareket ettiğini sözlerine ekleyen Diyetisyen Fatma Baysal,” Bu nedenle posalı besinler tüketilmeli. Posalı besinler arasına tam tahıl grubu ve probiyotik besinler de dahil edilebilir. Probiyotik besinler arasından özellikle kefir çok faydalıdır. Kefir yüzyıllardır Türkler’in tükettiği bağırsak hareketlerine fayda sağlayan içeceklerdir” dedi.
DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.