Midenizi doğal yollarla küçültün

Sağlıklı beslenip, doğal yollarla mide küçültülerek kilo vermek mümkün. İşte 8 altın kural.

Yaz yaklaşırken pilajlarda fit gözükmek isteyenler, hızlı zayıflamanın çarelerini aramaya başladı. Kilo verirken beslenme alışkanlıklarında küçük değişiklik yaparak doğal yolların tercih edilmesinin çok daha doğru olacağını belirten Op. Dr. Tufan Ergenç, şok diyetlerin metabolizmayı alt üst ettiğini ve verilen kiloların fazlasıyla geri alındığını ifade etti.

“ŞOK DİYETLERDEN UZAK DURUN”
İzmir’de çalışmalarını sürdüren Ergenç, şok diyetlerden uzak durulması gerektiğini söyledi. Kısa sürede kilo vermenin oldukça sağlıksız olduğunu belirten Ergenç, insan vücudunun sürekli devam eden bir vitamin ve mineral ihtiyacı olduğunu, aç kalarak ya da sürekli tek tip beslenerek geri dönüşü olmayan kalıcı hasar meydana gelebileceğini belirtti. Dr. Ergenç, piyasada tek tip beslenmeyi yönlendiren bir çok yanlış diyet örneği olduğunu belirterek “Örneğin çok düşük yağ tüketimi sonucunda yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri azalacak ve sonuçta saç dökülmesi, kemik erimesi, halsizlik, tırnak dökülmeleri, cilt problemi oluşacaktır. Aşırı yüksek protein içeren diyetler böbrek ve karaciğere olumsuz etki yapabilir’’ dedi.

YOYO SENDROMUNA DİKKAT
Op. Dr. Ergenç, hatalı diyet uygulanması neticesinde, diyet sona erdiğinde verilen kiloların hızla ve fazlasıyla geri alındığını söyledi. Dr. Ergenç, kişiyi halsiz, düşük enerjili, huzursuz ve gergin hale getiren her türlü beslenme yönteminin yanlış olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Yanlış uygulanan diyet sonrası iştah tekrar aşırı olarak artar. Yemek yeme güdüsü katlanarak tıkanırcasına yeme bozukluğuna dönüşür ve neticede çok iyi niyetle başlanan diyetler YOYO sendromuna dolayısıyla da obezite hastalığına dönüşür.’’

“SAĞLIKLI KİLO VERMEK MÜMKÜN”
Diyetin, sanılanın aksine bir dizi yasak besin listesi anlamına gelmediğini anlatan Ergenç, aslında bizim diyetimizi gündelik besinlerimizin oluşturduğunu söyledi.
Beslenmeye sezonluk bakmanın oldukça yanlış olduğunu anlatan Ergenç, “Sağlıklı beslenerek ideal kiloya ulaşmak için kişi kendi yaşam aktivitesine, iş hayatına özel hazırlanmış beslenme programı uygulamalıdır. Sağlıklı beslenip doğal yolla mide küçültülerek kilo vermek mümkün’’ dedi.
Her yolu denemiş ve kilo vermeyi başaramamış kişilerin tıbbi yolla mide küçültme ameliyatı yoluna gitmeleri gerekebildiğini belirten Op. Dr. Tufan Ergenç, vücut kitle indeksi çok yüksek olmayan fakat fazla kilosu bulunan kişilerin doğal yolla mide küçülmesini sağlayarak kilo vermelerinin mümkün olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.