Mide ağrısı çekenler dikkat!

İç Hastalıklar ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Atilla Bektaş, “Mide yakınmaları olanların çoğunda sanıldığının aksine mide asidi düşük saptanmıştır” dedi.

Dr. Atilla Bektaş, ABD’de yapılan 25 yıllık bir araştırmanın sonucuna göre mide yanması, gaz, hazımsızlığı olan hastaların yüzde 90’ından fazlasında mide asidinin yüksek değil, sanıldığının aksine düşük olduğunu söyledi. “Mide asit düşüklüğü hastalık ya da asit baskılayıcı ilaçlara bağlı değil, bize bağlı fonksiyonel bir sorun ise düzenlemek elimizdedir” ifadelerini kullanan Bektaş, “Sindirimde bu şekilde fonksiyonel bir sorun varsa yediğiniz şey ne denli temiz, saf ve doğal olsa da kişinin beslenmesi düzgün şekilde gerçekleşmez ve iyi hazım olmaz. Sindirim çoğunlukla önemsemediğimiz ve kendi kendine olduğunu zannettiğimiz bir süreçtir. Bir şeyler ters gitmedikçe de üzerinde durmayız.

Hepimiz sürekli stres altındayız ve zaman açısından sıkıntı çekmekteyiz. Bu da yemeklerimizi yürürken, arabada, masada ve daha ziyada birden fazla işi bir arada yaparken atıştırmaktayız. Yemekte bu tip koşuşturmalar ve yediğiniz yemeğe odaklanamamak az mide salgısına sebep olur. En yüksek düzeyde mide asidi salgısından faydalanmak için yemekten önce rahatlayın, sakinleşin ve yemeye odaklanın. Eğer fazla stresliyseniz gözlerinizi birkaç saniye kapatıp derin nefesler alın ve yemeğinize konsantre olun. Daima oturarak mümkünse masada ve mutfakta yemek yiyin. Bütün engellemeleri mümkün olduğunca zihninizden kaldırın. Yemeğinizin keyfini çıkarın” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.