Sürekli yorgun olmanızın 14 nedeni

Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, bunun bazı önemli sebepleri olabilir. Dosyamıza göz atın ve kendinizi halsiz hissetmenizin nedenini öğrenin.

Sanıldığının aksine egzersiz yapmak yorgunluk vermez, enerji verir. Haftada 3 gün mutlaka egzersiz yapın.

Sağlıklı bir bireyin kendini iyi hissetmesi için mutlaka vücudunu çalıştırması gerekir. Yoksa yataktan çıkmak bile istemez canınız.

Yeterince su içmemek vücudunuzu yorgun düşürür ve kendinizi bitkin hissetmenize neden olur.

Beyninizden kaslarınıza kadar, vücudunuzun her hücresinin suya ihtiyacı var.

Demir eksikliği halsiz, sinirli ve zayıf hissetmenize, odaklanma sorunu yaşamanıza sebep olur. Kaslarınıza oksijen gitmez.

Anemi riskine de neden olabilen demir eksikliğinden korunmak için beslenme düzeninizi kontrol edin. Gerekirse demir takviyesi için doktorunuza danışın.

Mükemmeliyetçilik hastalığı bedeninizi fazla zorlamanıza ve sonunda enerjinizi kaybetmenize neden olur.

Gerçekçi olun. Hedeflerinizi belirleyin ve zaman ayarınızı doğru yapın. Onlarca parçaya bölünmeyin. Tek bir işi sakince yapın, sonra başka işe geçin.

Her zaman kötüyü düşünmek, felaket senaryoları hazırlamak, bedeninizi ve zihninizi yorgun düşürür. Patronunuz sizi her çağırdığında işten kovacak endişesi taşıyorsanız, yorulursunuz.

Olumlu düşünün ve hayatı biraz akışına bırakın. Gevşeyin ve rahatlayın.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve siz bu güne başlama öğününü atlıyorsanız, kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir.

Kahvaltı yeni bir güne başladığınızda, bedeninize enerji veren en önemli silahınızdır. Kahvaltı etmeden kendinizi iyi hissetmezsiniz.

Kan şekerinizi hızla yükselten karbonhidratlardan uzak durun. Kan şekerinizin gün içinde ani iniş çıkışları, yorgunluğa neden olur.

En sağlıklısı tahıl, yağsız protein kombinasyonudur. Tavuk, meyve ve salata iyi bir seçim olabilir.

Eğer hayatınızdaki insanlara hayır demeyi öğrenmezseniz, bu sizi mutsuz ve enerjisi düşük bir haline getiriyor. Başkalarını kırmamak için kendinizi hırpalıyorsunuz.

Çalışma alanınızın ister evde, ister ofiste olsun, dağınık olmamasına dikkat edin. Dağınık masalar önce zihninizi, sonra bedeninizi yorar.

Eğer gerçekten tatil yapmayı beceremiyorsanız, tatilde bile çalışıyorsanız, o zaman yorgunluğunuz hiç bitmeyecek demektir. Molaların ne kadar gerekli olduğunu unutmayın.

Uyumadan önce bir bardak şarap içeyim diyenler veya alkolü düzenli olarak tüketenler, ilk zamanlar size iyi bir seçim gibi görünse de, kronik yorgunluğa neden olur.

Yatağınızın baş ucuna telefon, tablet, laptop gibi teknolojik aletler koymayın. Vücudunuzun melatonin dengesini bozmayın.

Gün içinde aldığınız kafein miktarını kontrol edin. Fazla kafein tüketmek, sizi halsiz ve mutsuz hale getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.