Meme kanserinden korunma yolları

Meme kanserinden korunma yolları

Kanser hastalıklarının gitgide artarak yaygınlaştığı, çoğu kişinin hayatını elinden aldığı ve yeniden epeyce fazla bir kitlenin kanser savaşı verdiği pekala ortada. Türlü çeşitleri bulunan kanser hastalığı herkesi ödünü koparmak da ancak; kadınların en çok korkutan, göğüs kanseridir. Kadınlar göğüs kanserinden korunmak için ne yapmalıdır? Uzmanlar cevaplıyor;

Kadınlarda sıkça görülmeye başlayan meme kanseri, gitgide artarak daha fazla kadının memesiz kalmasına, hatta hayatına son vermesine niçin olmaktadır. Hayat kalitesini doğrudan etkileyen meme kanseri, psikolojik olarak da bir çöküntü yaşatıyor. Kadınlığın ve doğurganlığın sembolü olan memeler, kanserden korunabilir.

Içki bitiren kadınlarda meme kanserinin görülme riski fazla daha yüksek. Hele ki genç yaşta içki almaya başlamış ve her günde içki alıyorsanız, ileri ancak yaşlarda meme kanseri olmanız gerekli bir hakiki.

Göğüs kanserini önleme yollarından biride, alkol gibi sigaradan da uzak kalmak. Uzmanlar kesin bir kanı sunmuş olmasalar da, meme kanseri ile sigara arasında gönder bir bağlantı bulunduğunu savunmaktalar. Erken yaşta sigaraya başlamış iseniz, tehlike daha da artıyor.

Spor ve çalışma yerine getirmek meme kanseri riskini azaltmaktadır. Meme kanseri riskini en üye indirmek için düzenli olarak spor veya alıştırma yapmalısınız. Zamanınız kısıtlı ise, jurnal yarım saatlik bir yürüyüşte riski azaltmada yeterli olur.

Meme kanseri bununla birlikte genetik nedenlerden de doğan bir hastalıktır. Aile geçmişinizde kanser olan biri varsa, mutlaka hekime başvurmalı ve denetim olmalısınız. Çünkü sizinde kanser olma riskiniz yüksektir.

Hormon tedavisi görmekte kanser riskini arttıran bir sebeptir. Hormon tedavisi gördüğünüz zamanlarda hekiminiz ile ilişkinizi kesmemelisiniz. Uyumlu olarak yoklama aşağı tutulmanızda üstünlük var. Hele oysa, menopoz sonrası.
Meme kanserinden korunmak için her ay göğüslerinizi denetim ettirin. Oluşan bir kitlenin varlığı erken ayrım edilir ise, kanserden korunabilirsiniz. Mamografi çektirmeseniz bile elinizle meme muayenesi yapabilirsiniz.

Yağlı besinlerden uzaktan durmanızda da fayda var. Çünkü yağlı gıdalar östrojen hormonunun çoğalmasına niçin olur. Menopoz sonrası beslenmeye daha fazla uyarı edilmelidir.

Meme kanserinden korunmak için erken yaşta anne olmanın da faydası var. Hiç çocuğu olmamış yada fazla geç anne olmuş kadınlara kadar, erken yaşta anne olanların meme kanserine yakalanma riski daha eksik.

Göğüs kanserinden korunma yolları arasında, bebeği uzun zaman emzirmekte yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.