korozif madde zehirlenmeleri ve tedavisi

Korozif Madde Zehirlenmeleri ve Tedavisi

korozif madde zehirlenmeleri ve tedavisiKorozif etki gösteren maddeler; sülfirik asit, nitrik asit, hipoklorik asit gibi mineral asitler ve soda, potas, amonyak (amonyak zehirlenmesi), hipoklorid (çamaşır suyu) gibi kostik alkalilerdir.

Belirti ve Bulgular

Temas eden mukoza bölgesindeki ağrının şiddeti kusma ile birlikte artar. Kanlı kusmalar sıktır. Glottis ödemi gelişebilir. Akut dönem atlatılırsa özofagus iltihaplanması ve mediastinit, gastrik perforasyon (bağırsak delinmesi) ve özofagus (yemek borusu) darlığı gelişebilir.

Tedavi ve Bakım

Mide yıkama, kusturma yada asit ve baz gibi nötrolizan tedavisi uygulanmaz. Aktif kömürün yararı yoktur. 200 ml su veya süt içilir. IV sıvı tedavisi yapılır. Ciddi glottis ödemi varsa trakeostomi (gırtlağa nefes alımı için delik açılması) yapılır. Darlık gelişmemesi için kortikosteroidler kullanılır. Perforasyon veya peritonit ya da geç dönemde ortaya çıkan darlıklarda cerrahi girişim yapılır.

One Reply to “Korozif Madde Zehirlenmeleri ve Tedavisi”

  1. Migdemde surekli guruldama var. ayrica buyuk tuvaletimide surekli yapamiyorum be zorlaniyorum surekli migdemde gas oluyor. Korozif olabilirmi neyaapmam gerekiyor aceba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.