böcek ilaçları ile zehirlenme belirtileri ve tedavisi

Böcek İlaçları İle Zehirlenme Belirtileri ve Tedavisi

böcek ilaçları ile zehirlenme belirtileri ve tedavisiHaşere (Böcek) İlaçları ile zehirlenmeler, Organik fosfor içeren bileşiklerdir. Asetil kolin yükselir. kolinerjik kriz yapar. Etkisi alınan ilacın dozuna göre değişir.

Belirti ve Bulgular

Baş ağrısı ve ataksi (düzensiz kas hareketleri) gibi nörolojik belirtiler ve bradikardi, pupillalarda kontraksiyon, hipotansiyon, sekresyonlarda artma, pulmoner ödem, diyare, bronkospazm gibi kolerjinik belirtiler görülür. Ölüm nedeni genellikle solunum merkezi ve solunum kaslarının felci ve bronkospazm sonucu solunum durması ile olur. Bazen kalp durması gözlenebilir.

Tedavi ve Bakım

ABC değerlendirilir. Cilt üzerindeki bulaşmalar sabunlu su ile yıkanarak temizlenir. Ağızdan alınan durumlarda özofagusta problem yoksa Mide yıkaması ve aktif kömür uygulanır. Kolinerjik krizi kontor altına almak için atropin (toplam doz 50 mg’a kadar) yapılır. Antidot olarak pralidoksim kullanılır. Pralidoksim, asetil kolinesteraz enzimine yapışan organik fosfatlı molekülü yerinden koparır. 2 dakika içinde 1 g verilir.

2 Replies to “Böcek İlaçları İle Zehirlenme Belirtileri ve Tedavisi”

  1. Iyi geceler ben bugün alfa jet da ilacı eline değidi ve yikayi unuttum yemek yedim bu süre sonra ağzımda kopuk geldi ve ateşin çıktı vücudum yanıyordu gözlerim de . Ben yoğurt yedim ama doktora gitme imkanim olması şimdi ne yapabiliriyapabilirim

    1. Merhaba öncelikle geçmiş olsun 0212 621 21 65 – 0212 621 21 66 numaralı telefonlarımızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.