Koroner arter hastalığı nedir?

Koroner arter hastalığı nedir?

Koroner arter hastalığı, koroner arter hastalıkları, koroner atardamar hastalığı belirtileri, koroner arter hastalığı şikayetleri, koroner atardamar hastalığı nedenleri hakkında bilgilenmek isteyenler için zorunlu talimat yazımızın devamında yer alıyor. Kalbimiz çalıştığı müddetçe bütün organlarımıza durmaksızın kan pompalamakta olduğu için, yorulmasa da sürekli enerji ihtiyacı hisseden yürek kasını besleyen damarlara koroner arterler deniliyor. İç yüzeyi pürüzsüz ve kan akışının da sorunsuz olduğu koroner arterlerin damar içini döşemiş olan hücreler, bu damarın açık kalmasını karşılayan bazı maddeler salgılamaktadırlar.

Koroner atardamar hastalığı nedir?

Dağıtılmış mekanizmalar ve etkenler neticesinde koroner arterlerin daralması damar tıkanıklığının başlamasına yol açar. Ateroskleroz olarak isimlendirilen olayı başlaması durumunda ise, damar elastikiyetini kaybeder ve gereklilik duyulan kanın geçmesini sağlamak için genişlemesi gereken durumda bunu yapamaz. Bütün bunların sonucunda ise efor sarf edilen zamanlarda kalp buna yanıt vermediği için zorunlu kan yürek kasına ulaşamaz ve koroner arter hastalığı belirtileri başlar.

Koroner arter hastalığının belirtileri genelde ilerleyen seviyelerde ortaya çıkar. Başlarda sadece gerginlik ve efor ile ortaya çıkan koroner arter hastalığı belirtileri, ilerleyen vakalarda dinlenme derhal bile kendini hissettirir. Göğüsün sol tarafında ağrı, yanma, baskı hissi ile başlayan ağrılar vakit içinde kola, çeneye ve mideye yayılabilir. Koroner atardamar hastalığının ilerlemesi ve tedavinin gerçekleştirilmemesi durumunda ritm bozukluğu ve kalbin pompa gücü azalı hatta kap en ince ayrıntısına kadar durabilir. Hastaya gereken zamanda müdahale edilmemesi durumunda vefat gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.