Kış hamilelerine 10 teklif

Kış hamilelerine 10 teklif

1. HAVA BENEKLI İSE DIŞARI ÇIKMAYIN
Lekeli hava, yani toksinlerin boğaz ve akciğerlere ulaşması anne ve bebekte toksik tesir ile enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor. Mesela baş ağrısı, baş dönmesi, boğaz ve burun enfeksiyonu, gözlerde alerji gibi negatif tablolara yol açabiliyor. bu nedenle kirli havada dışarı çıkmayın, buna mecbursanız eğer mutlaka maske veya mendil kullanın.

2. C VİTAMİNİ VE SU
Kış mevsiminde turunçgiller ve yeşil sebzeleri sofranızdan yetersiz etmeyin. Çünkü bunlar içerdikleri C vitamini başta almak üzere öyle fazla vitamin ve mineraller tamamen bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayarak sizi üst solunum yolu enfeksiyonu ile birçok hastalıklardan koruyabiliyor. Ayrıca kış mevsiminde de gün içinde akıcı kaybı oluyor, bu nedenle susamasanız bile bol akışkan tüketmeye de itina gösterin. Esas besin öğelerinde vitaminin yanı sıra proteine de önem verin. Protein kış mevsiminde cisim direncini arttırmaya tezgâhtar olan bir beslenme maddesi ve vücudun asıl yapıtaşlarından birini oluşturuyor.

3. GRİP OLURSANIZ YATIN
Gribal enfeksiyonlarda en etkili çare, yatak istirahati etmek. Bol akışkan alımı, C vitamini takviyesi ve boğaz pastili desteği rahatlamanızı sağlayacaktır. Odanızdaki buhar makinesi de boğazda kuruluk ve burun tıkanıklığı şikayetlerini azaltacaktır. Ama hamilelikte enfeksiyonlar daha ağır seyredebiliyor. böylece ateş ve genel durumda kötüleşme olursa dahiliye, K.B.B. ya da göğüs hastalıkları uzmanına başvurmayı katiyen ihmalkârlık etmeyin.

4. BALIK, ET, BADEM
Sağlıklı bir bebek için Omega3 desteği açısından haftada minimum 2 gün balık, ceviz-badem tüketin. Keza B vitamini desteği için de haftada minimum 2 defa ızgara kırmızı et ile kuru baklagiller yemeye itina gösterin.

5. DOKTOR DESTEKLİ VİTAMİN KULLANIMI
Gebelik döneminizde vitamin ihtiyaçlarınızı taze sebze ve meyvelerden almanız en doğru yaklaşma olacaktır. Ama şehir hayatı organik sebze ve meyvelere ulaşımı zorlaştırıyor, endüstriyel gelişim arttıkça gıdaların temel gıda değerleri azalıyor. böylece bilhassa kış aylarında cisim direncinizi gözetmek ve sağlıklı bir fetus gelişimini sağlayabilmek için ilk önce C vitamini, demir, kalsiyum ile D vitamini ilk olarak elde etmek üzere bütün multivitaminleri yerinde dozlarda gıdalara ek olarak almanız öneriliyor. Oysa bu vitaminleri tesadüfen almayın, mutlaka sizi peşine düşüp takip eden Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanına danışın.

6. KALABALIKTAN UZAK DURUN
Gribal enfeksiyonlardan koruyan en etkili önlem, kış aylarında mümkün olduğunca enfeksiyonun bulaşabileceği ortamlara girmemek oluyor. Mesela toplu taşıma araçları, okullar, hastanelerin enfeksiyon klinikleri ile alışveriş merkezleri gibi ortamlardan olası olduğunca kaçının. Dışarı çıkmanız çok gerekli ise yanınızda taşıyacağınız hijyenik el yıkama ürünleri ve maske gibi materyallerle kendinizi koruyun.

7. BİTKİ ÇAYLARINDAN YARARLANIN
Gribal enfeksiyonlardan korunmak için doktorunuz önerdiği takdirde her gün C vitamini takviyesi alın. Ayrıca ıhlamur, elma veya limon çayı gibi kış çayları gibi çaylar da enfeksiyon hastalıklarından korunmanızda menfaat sağlıyorlar. Fakat bu çayları içmeden önce doktorunuza danışmayı ihmalkârlık etmeyin.

8. TATLI TÜKETİRKEN DIKKAT
Kış aylarında evlerde zaman geçirme zorunluluğu nedeniyle artan tatlı krizleri ile abur cuburlar fazla kilo almanıza sebep oluyor ve ardından buna tabi olarak sorunlar yaşanıyor. Yüksek kan basıncı ve hamilelik diyabeti gibi durumlarda ise annede metabolik ve kardiyovasküler sorunlar, bebekte de artış ve gelişme sorunları gibi hayati önemi olan problemler gelişebiliyor. Bu yüzden ihtiyacınız olan kalori alımının üstüne çıkmayın, gerekirse bu konuda diyetisyen yardımı alın.

9. EGZERSİZİN GÜCÜ
Kış mevsiminde dışında spor gerçekleştirmek sıklıkla hava koşullarına tabi olarak mümkün olmayabiliyor. Oysa sporunuzu dikkatsizlik etmeyin, evinizde düzenli olarak yapmaya devam edin. Evde yapabileceğiniz en yerinde çalışma ise hamilelere yönelik yapılan pilates programları. Ev ortamında özel eğitmen ya da video yardımıyla yapacağınız 30 dakikalık çalışma bile kalori kontrolü, kas gücü artımı ile elastikiyet sağlanması acısından fazla muavin olacaktır. Yürüme bandında bile olsa gün içinde yapacağınız 30-45 dakikalık hafif tempolu yürüyüş de büyük menfaat sağlayacaktır.

10. GÜVENLI OLMAYAN ÜÇLÜ
Kışın tüketilen gıdalar karbonhidrat, yağ ve tuzlu bakımından çoğunlukla zengin oluyorlar. Ama bu tür gıdaların kış aylarında çokça tüketilmesi hamilelerde kan şekeri ve kan basıncı değerlerinde yükselmelere, bunun sonucunda da anne bebeğin sağlığında olumsuz yönde sapmalara neden olabiliyor. Mevsim her ne olursa olsun mutlaka beslenmenize dikkat edin ve tuzlu gıdalardan kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.