Kişilik Bölünmesi Nedir?

Kişilik bölünmesi yaşayan hastalarda, intihar eğiliminin oldukça sık görüldüğü bildirildi. Hastalıkta, ard arda gelen biçimde birbirinden farklı kişilik özelliklerinin görüldüğünü vurgulayan uzmanlar, bu tür kişilerin yaptıklarını çoğunlukla anımsamadıklarını belirtiyor.

Kötü deneyimler neden olabiliyor
Hastalığın başlangıç nedeni olarak birbiri ile etkileşen bazı faktörlerin söz konusu olduğunu dile getiren uzmanlar, hastalığın görülme nedenlerinin aşırı stress, kişilik gelişimi basamaklarında takılma, çocukluk dönemindeki beslenme bozuklukları ve kötü deneyimler örneğin başa çıkılamayan zorluklar, cinsel taciz, savaş, doğal afet vs. olabildiğini kaydetti.

Gözlenen belirtiler
Hastalarda, diğer psikiyatrik hastalıklara, örneğin şizofreni, kişilik bozuklukları, anksiyete bozukluklarına benzer belirtiler görülüyor.

– Depresyon, fobiler, panik atakları, seksüel bozukluklar, yeme bozuklukları da sık görülüyor.

– Kişilikler arasında geçişler ve unutma dönemleri karmaşık bir yaşantıya neden olur. Hasta tarafından diğer kişiliklere ait sesler duyulması

– Aşırı aktiflik veya depresyon,

– Zaman duygusunun yitirilmesi, zaman atlamaları,

– Unutkanlık,

– Şiddetli baş veya vücut ağrıları,

– Kişilik kaybı ve gerçekle bağın kopması.

Doğru teşhis önemli
Uzmanlar kişi kendi yaşamını bir film seyrediyormuş gibi görmeye başladığını belirterek, başka ruhsal hastalıklara benzediği için yanlış tanı ve tedavi yapılabileceğine dikkat çekiyor. Tanı konulabilmesi için doktor tarafından öncelikle bu hastalığın düşünülmesinin gerekli olduğunu ifade eden uzmanlar, hastadan hipnozla veya bazı ilaçlarla yapılan uyku sırasında bilgi alınabildiğini dile getiriyor.

Günlük tanıya yardımcı oluyor
Hastanın günlük tutmasının tanıda kolaylık sağlayabildiğini belirten uzmanlar,
hastalık kendiliğinden geçmediğini ve ilaçlarla hastalığın kendisinin tedavisinin olanaklı olmadığını vurguladı. Bu tür hastalarla daha iyi iletişim kurulması için hipnoz yöntemi etkili olabildiği belirtilerek, uzun süren terapi ya da bazen kendiliğinden kişiliklerin birleşebildiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.