Kendinizi Dinamik Hissettirecek Ve Yorgunluğunuzu Üstünüzden Atacak Gıda Önerileri

Kendinizi Dinamik Hissettirecek Ve Yorgunluğunuzu Üstünüzden Atacak Gıda Önerileri

Kendinizi Devingen Hissettirecek Ve Yorgunluğunuzu Üstünüzden Atacak Beslenme Önerileri

 

YULAF EZMESİ:

 Yulaf ezmesi, bulgur, bütün buğday ekmeği, mercimek gibi glisemik indeksi düşük olan besinler kan sekerini yavaş yavaş yükselterek daha uzun zaman enerji dengesi sağlarlar. Yulaf ezmesinde enerji metabolizmasından sorumluluk sahibi olan B gurubu vitaminleri bulunur. Güne yulaf ezmesi, yoğurt ve meyve ile yapacağınız bir kahvaltı ile açmak gün boyu kendinizi devingen ve tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

KIRMIZI ET:

 Demir eksikliğine yan anemi yorgunluk ve halsizliğe niçin olur. Kırmızı et, demirin en iyi kaynağıdır. Ayrıca kırmızı et yağ asitlerinin enerji üretimi için kullanılmasını sağlayan L-karnitin içerir. Bu da daha basit kilo vermenize asistan olur.

ISPANAK:

 Vücudun performansını arttıran elzem besin ögelerini taşıyan dopdolu bir besindir. Yalnızca içeriğindeki demir ile değil, potasyum ve magnezyum gibi minerallerle halsizlik ve yorgunluğa karşısında savaşır. İster çiğ olarak isterseniz sebze yemeği olarak tüketebilirsiniz.

KABAK ÇEKİRDEĞİ:

 Magnezyum eksikliğinde halsizlik, adale yorgunluğu, adale ağrısı ve kramplar görülebilir. Magnezyumdan zengin beslemek yorgunlukla savaşmanıza tezgâhtar olur ve enerjini arttırır. Kabak çekirdeği, ay çekirdeği, badem, fındık, kaju, çikolata magnezyum için iyi bir kaynaktır.

YOĞURT:

 İyi bir protein kaynağı İyi bir protein kaynağı olmanın yanı sıra içerdiği probiyotik bakteriler bir uçtan bir uca cisim direncini artırır ve sindirim sisteminin ahenkli çalışmasını sağlar. Her gün 1 kase yoğurt ya da 1 bardak kefir içmelisiniz.

BALIK:

 Vücudun yeterli ve sağlıklı çalışması için elzem olan omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 yağ asitleri bilişsel ve zihinsel gelişim ve normal beyin fonksiyonları için gereklidir. Haftada 2-3 defa 250 gram balık yiyin.

YÜRÜYÜŞE YARIM ST AYIRIN

 Yapılan egzersizin kalıcı ve sürdürülebilir olması fazla önemlidir. böylece ben, dinç ve daimi kilo atamak isteyenlere haftada 5 gün 30 dakika yürüyüş yapmalarını öneriyorum. Herkesin sağlığı için her gün ayırabileceği bir 30 dakikası olmalıdır.

KAHVALTI YAPMAK İYİ HİSSETTİRİR!

 Gece uzun süren açlıktan sonradan vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için kahvaltı en kayda değer öğündür. Güne dengeli bir kahvaltı ile açmak gün boyu kendinizi devingen ve tok hissetmenizi sağlar. Kahvaltıda bütün buğday ekmeği, peynir, yumurta ile mevsim yeşillikleri veya süt, yulaf ezmesi ve meyve ile dengeli bir öğün hazırlayabilirsiniz.

PORSİYONLARINIZI AZALTIN

 Kilo vermek alınan ve harcanan kalori arasındaki denge ile basitçe açıklanabilse de fiilen bu işin sırrı her gıda grubunu tüketerek bu kalori dengesini sağlamaktan geçiyor. Birincil meslek porsiyon kontrolünü elinize almakla başlar. Porsiyonlarınızı üçte bir oranında azaltın.

VÜCUT DİRENCİ İÇİN HAVUÇ

 Dinç bir antioksidan olan A vitamini ve beta-karotenden varlıklı beslenmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve yorgunluğunuzu alır. Salatalarınızda havuç, kayısı, roka, marul, ıspanak gibi sebze ve meyvelere yer verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.