Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir ?

Çeşitli belirtileri bulunan kalp krizi insan hayatına son verebilecek bir rahatsızlık olduğu için kalp krizi anında hemen tedaviye başlanması gerekir. Ancak tedaviye başlamak içinde kalp krizi belirtilerini anlamak ve kalp krizi geçirildiğinden şüphe edilmesi gerekmektedir. Kalp krizi geçirdiğinizi anlarsanız geç kalmadan erken evrede hekime gidebilir ve tedavinize başlayabilirsiniz.

Kalp krizinin belirtileri

alp krizi belirtileri çok çeşitlidir ancak en çok rastlanılanı ise göğüs ağrısıdır. Kalbi besleyen damarlarda meydana gelen darlıkla birlikte tıkanıklığın meydana getirdiği göğüs ağrısına ise angina pektoris adı verilir.

Bir bölgeye yeterli kan gitmediğinde, o bölgenin sinir ucları yeterli oksijen alamaması ağrıya sebep olur.

Kroner damar hastalığında, daralan ve tıkanan damarın oksijen ilettiği yere yeterince kan gitmemesi sebebiyle sinir uçlarının uyarılmasına bağlı ağrılar oluşur. Aynı zamanda, şeker hastalarınında ilereyen durumlarda sinir uçlarında bozulma gerçekleşebilir. Bu nedenle hastalar ağrı hissetmeyebilir. Şeker hastası yani diyabet olan hastalar bu konuya dikkat etmesi gerekir.

Kalp hücrelerinin yaşaması için, gerekli olan kan sağlanmazsa, bu kansızlığa hiç bitmeyen şiddetli göğüs ağrılarıda eşlik eder. Bu olayın sonunda kalp hücreleri ölür ve tıp dilinde bu olaya ENFARKTÜS adı verilir. Enfarktüs alanında canlı hücre kalmadığında ağrı ortadan yok olur çünkü his kalmaz. Kısacası yeterli kan gitmeyen bölgede canlı hücre varsa eğer ağrı söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.