Baş Ağrısının Nedenleri

Yaşamımızı en çok etkileyen ve sık sık husule gelen sorunlardan olan baş ağrısı, hangi faktörlerin etkisi altında kalmamızdan dolayı husule gelir diye merak ediyorsanız işte sizlere bağ ağrısının sebepleri. Eğer sürekli olarak baş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız muhakkak bir hekime başvurmalı ve sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Aksi durumda ciddi bir sorun ile karşı karşıya kalabilir ve tedavi için geç kalmış olabilirsiniz. Her bir sağlık sorunu önemsenmeli ve tedavi edilmelidir.

Baş ağrısı nedenleri

Vücudun Susuz Kalması

Gün içinde yeterli miktarda su tüketmiyorsanız, uzun süredir ishal şikayetiniz varsa veya egzersizle kaybettiğiniz suyu yerine koymuyorsanız sık baş ağrısı yaşayabilirsiniz ve gün içinde daha çok uykunuz gelebilir. Bu belirtiler vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu suyun yeterince sağlanmamasından ileri gelir.

Vücudunuzun susuz kalıp kalmadığını idrar renginden de anlayabilirsiniz. Açık sarı veya renksiz idrar vücutta yeterli miktarda su bulunduğuna işaret ederken, koyu sarı veya turuncu renkli idrar susuz kaldığının göstergesidir. Vücudun orta dereceli susuz kalması (dehidratasyonu) sadece su içerek giderilebilirken ileri derecelerde serum ve profesyonel tedavi gerekebilir.

Hipoglisemi

Kan şekerinin düşük olması yani hipoglisemi, yetersiz beslenme, alınan kalori miktarını arttırmadan fazla egzersiz yapılması ya da çok fazla insülin veya diyabet ilacı kullanılması neticesinde oluşabilir. Hipoglisemi belirtileri; baş ağrısı, yorgunluk, açlık, hızlı kalp atışı, terleme, baş dönmesi, sinirlilik hali, şekerin çok düşmesi durumunda bilinç kaybı ya da bayılma hissidir. Uzun süreler tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Tipik tedavisi; belirtiler görüldüğünde kan şekerini yukarı çekecek şekerleme, meyve suyu veya glikoz tabletleri kullanmaktır. Eğer şeker hastasıysanız bazı durumlarda glukagon enjeksiyonu gerekebilir.

Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromu; sık sık baş ağrısı, yorgunluk ve güçsüzlüğe neden olabilir. Nedeni tam olarak bilinmeyen hastalığı hipoglisemi, depresyon ve anemi gibi diğer sağlık sorunları tetikleyebilir. Yaygın olarak görülmektedir ve ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilir. Yeterli miktarda uyumanıza veya dinlenmenize rağmen sürekli yorgunluk hissi ve uyku haline neden olur. Altında yatan nedenin belirlenmesi tedavi sürecinde ilk aşamadır. Doktorunuz temposu ve süresi yavaş yavaş arttırılan egzersiz programları tavsiye edebilir.

http://www.bitkiseltedavi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.