Kalp kapakçığı neden çürür?

Kalp kapakçığı neden çürür?

Kalbin sağ ve solunda kulakçıklar ve karıncıklar olarak anlatım tarzı ettiğimiz dört tembellik bulunmakta ve bunların arasında, karıncıklardan akciğere ve bütün vücuda gitmekte olan başlıca damarların başında kapaklar bulunuyor. Bütün bunlar ise kap dolaşımının dürüst yönde olmasını sağlamakla görevlidirler. Ancak zamanla yıpranma, kireçlenme, mikrop kapma, tam yürek romatizmasının varlığı gibi sebepler kapakların bütün kapanamaz ışık halkası gelmesine ve görevlerini yerine getirememesine sebep olmaktadır. İşte bu durumda yürek kapakçık hastalıkları görülmeye başlar.

Kalp kapakçığı bozulma nedenleri

Yürek hastalıkları arasında en fazla rastlanan yürek kapak hastalıklarıdır. Kalp kapak hastalıklarından birisi de kalp kapağının çürümesidir. Böylece çok insan kalp kapağında çürüme sorunu ile karşılaşır ve bunun neden meydana geldiğini merak eder. Daha fazla ihtiyarlık döneminde ortaya meydana çıkan yürek kapak çürümesinin nedenleri tansiyon ve kolesterol hastalıklarıyla yakından ilgilidir.

Hipertansiyon(yüksek kan basıncı) ve yüksek kolesterol yürek kapak çürümesinin sebepleridir. Bunların yanı sıra eğer doğuştan olan bir yürek rahatsızlığı mevcutsa da kalp kapakları ivedi aşınma gösterecek ve çürümeye başlayacaktır. Bir De doğuştan kalp hastalıklarının varlığı nedeniyle kalp kapakçığı çürümesi daha erken yaşlarda husule gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.