Kafa tabanı tümörleri ameliyatında robotik cerrahi

Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Fakültesince düzenlenen Endoskopik Kafa Tabanı Kadavra Kursu için Türkiyeye gelen Amerika Ohio State Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Enver Özer, iki hastanın, nazofarenks olarak bilinen burnun arka tarafındaki bölgede bulunan tümörlerini hem endoskopiyi hem de robotik cerrahiyi kullanarak ağız boşluğundan çıkardı.

Özer, bu tümörlerin çıkarılması ameliyatlarını daha önce kadavra üzerinde yaptıklarını belirterek, ameliyat edilen hastaların tümörlerinin endoskobun ulaşamayacağı bir bölgede olduğunu söyledi.

Öyle olunca dışarıdan herhangi bir kesi yapmadan direkt ağız boşluğunu kullanarak yaptığımız trans oral robotik yaklaşım dediğimiz ameliyat ile endoskopiyi birleştirmiş olduk diyen Özer, bu ameliyatta her iki yöntemin birbirini tamamladığını ve yöntemin bu iki hastada başarı ile uygulandığını ifade etti.

Hastaların tümörlerinin endoskopla çıkarılamayacak durumda olduğuna işaret eden Özer, robotik cerrahinin bu anlamda kurtarıcı olduğunu belirterek, “Bu sayede kafa tabanı ameliyatı sonrası hastaların midesine tüp takılmasına ve nefes borusuna delik açılmasına gerek kalmıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.