Vajinal Kaşıntı Nedir Ve Tedavisi

Vajinal kaşıntı, genelde vajen PH dengesinin bozulması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır. Peki Vajen PH değeri nedir? Neden dengesi değişir? Vajen PH değeri vajinal asidik değeridir. Normal olarak bu değer 3.8 ile 4.5 arasında 0.7 farkla değişim gösterir ve normal değeridir. Vajina PH değeri, vajinadaki bakterilerle (laktobasil) alakalıdır. Vajina girişinin kenarlarından salgılanan sıvılarla dengede tutulmaya çalışılır. Vajinada bulunan ve vajinaya dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruma görevi üstlenen yararlı bakterilerin aşırı çoğalması sonucu PH değeri giderek bozulur ve 4.5 değerinin üzerine çıkmaya başlar. Sağlıklı bir vajina ile enfeksiyonlu (vajinal mantar enfeksiyonu) vajina, vajen PH değerleri ölçüldüğünde enfeksiyonlu vajinanın 5.6 PH değerine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bunu meydana getiren sebepler oldukça fazladır. Genelde vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanmış olan kadınlarda daha çok ortaya çıkar. Vajinal mantar enfeksiyonu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın hastalıklarının başını çekmektedir.

Vajinal Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Vajinal kaşıntı, vajinal mantar enfeksiyonunun temel başlangıç aşamasını oluşturur. Eğer vajinal kaşıntınız varsa öncelikle şüphe duymanız gereken vajinal mantara yakalanıp yakalanmadığınıza göz atmaktır. Gereken tedavi yapılmazsa, vajinal kaşıntı, ilerleyen günlerde vajinal kızarıklık ve vajinal akıntı ile birlikte kötü koku oluşumuna sebep olacaktır. Bu koku, ölü balık kokusunu andırır ve hem hastayı hem de çevresindekileri inanılmaz derecede rahatsız eder.

Vajinal kaşıntıyı meydana getiren sebepler arasında vajinanın temizliği son derece önem taşır. Piyasada bulunan ve vajinal sabun olarak adlandırılan bir çok ürün vajen PH ile uyumsuz asidik değerlere sahiptir . Kullanıcılar daha temiz olmak amacıyla satın aldıkları bu ürünlerin kendisine hastalık getireceğinin ne yazık ki farkında değillerdir. Bahsi geçen sabunların PH değerleri 8.5 ile 9.0 arasında değiştiğinden vajinaya çok aşırı derecede asit yüklemesi yapılır. Bu asitler vajinadaki faydalı bakterileri öldürerek vajinal savunmayı etkisiz bırakır ve bağışıklık sistemine zarar verirler. Fırsatçı mantar olarak adlandırılan ve vajinal mantar hastalığına yol açan kasık mantarı virüsü için uygun ortam oluşmuş olur. Çok kolay bir şekilde yakalanılan vajinal mantar enfeksiyonu vajinal kaşıntı ilacı, vajinal kaşıntı kremi, antibiyotik, kurutucu ve vajinal kaşıntı fitili ile çok zor bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.