İngiltere’de ötenaziye ret

İngiliz Parlamentosu’nda yapılan oylamada 118 milletvekili ötenazi yasa tasarısına onay verirken, 330’u ise ölümcül hastalığı olanların doktor denetimi altında hayatlarına son verebilmesi hakkına karşı çıktı.

Yasa tasarısında yer alan öneriler kapsamında, 6 aydan az ömrü kalan hastalara, ölümü sağlayan bir ilaç yazılarak, kişilerin istediği zaman bu ilacı kullanarak hayatlarına son vermesi yer alıyordu. Ayrıca, hayatına son vermek isteyen her bir hastaya yazılacak reçetenin iki doktor ile bir yüksek mahkeme yargıcı tarafından onaylanması gerekiyordu.

Bu arada İngiltere Başbakanı David Cameron, oylamada yer almazken, başbakanlık sözcülüğünden yapılan açıklamada, “Başbakan Cameron’ın bu konudaki görüşü yeterince açık. Başbakan, bizi ötanaziye yaklaştıracak bir yaklaşımın destekçisi değil ve bu konuda daha fazla adım atılmasına sıcak bakmıyor” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan tasarının parlamentodan geçmemesi bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılanırken, bazı kişiler ise tasarının reddedilmesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi. Ötenazi hakkını destekleyenler ile buna karşı çıkan iki ayrı grup, parlamentonun önünde toplandı.

İngiltere ve Galler’i kapsayan yasa tasarısı, yaklaşık 20 yıldan bu yana ilk defa oylandı.

İngiliz yasalarına göre, ötanazi, cinayet sayılıyor ve yasa dışı kabul ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.