Havuza Lensle Girmeyin

KONYA (İHA)- Medicana Konya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz, havuzda yüzerken göz sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Yılmaz, kontakt lens kullanıcıların da havuzlara elbette lensleriyle beraber girmemeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Medicana Konya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz, yaz mevsiminde sıcaktan bunalan şahısların kendilerini serinlemek için havuzlara attığını belirterek, fakat hijyenik olmayan ve klorlaması doğru seviyede yapılmayan yüzme havuzlarının göze zarar verdiğini kaydetti. Op. Dr. Yılmaz, toplu kullanılan havuzlarda beceriksiz dezenfeksiyon ve klorlamaya tabi olarak üreyen mikroorganizmalar üremekte, buna alt olarak hem gözün beyaz kısmının enfeksiyonu, hem de saydam kısmının enfeksiyonunun gelişebildiğim söyledi, özellikle de çocukları etkileyen bu konjonktivit bununla birlikte alerjik de olabildiğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu: “Gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma gibi şikayetler varsa daha fazla alerjik konjonktivit düşünülürken, eğer çapaklanma da eklenmişse, o zaman daha çok mikrobiyal konjonktivit düşünülmelidir.”

“KONTAKT LENSLE HAVUZA GİRMEYİN”

Kontakt lens kullanıcılarının havuzlara kesinlikle lensleriyle beraber girmemesi gerektiğini gösteren Op. Dr. Yılmaz, şunları söyledi: “Zira keratit en sık bu kişilerde görülebilmektedir. Zamanında bilirkişi bir doktor tarafından tedavi edilmeyen bu göz enfeksiyonları ciddi hasar oluşturabilir. böylece mutlaka hijyeninden emin olduğumuz yüzme havuzlarını seçim etmeliyiz. Keza, havuzdan çıkınca bilhassa dezenfektan maddeler ve klordan korunmak için mutlaka pak suyla yıkanmalı gözlerimiz hassassa, mutlaka gözyaşıyla nemlendirip sulandırabiliriz. bununla beraber oluşan bir kızarıklık, çapaklanma, ağrı gibi durumlarda mutlaka bir göz hekimine başvurmalıyız. Kontakt lensle katiyen havuzlara girmemeliyiz. bununla birlikte bilhassa yüksek klorlu havuzlarda havuz gözlüğünü göstermek veya havuz içinde göz açmamakta koruyucu olabilmektedir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.