Görme Kaybını Durdurmak İçin Erken Teşhis Önemli

Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Içtenlikle Karaca, şaşılığın oluşmasında tekbir niçin olmadığını, ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimalinin artığını açıklama ederek, şaşılık tedavisinde erken teşhisin manâlı olduğunu söyledi.

Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Içtenlikle Karaca, şaşılığın oluşmasında tek bir niçin olmadığını, ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimalinin artığını açıklama ederek, şaşılık tedavisinde erken teşhisin kayda değer olduğunu söyledi. Şaşılığın sebepleri, belirtileri ve çare şekilleri hakkında bilgi veren Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Içtenlikle Karaca, şaşılık tedavisinde erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Şaşılığın veya göz kaymasının gözlerde düz görünüm pozisyonunu kaybederek bambaşka yönlere dürüst görmek olduğunu belirten Op. Dr. Içtenlikle Karaca, “Gözlerden bir tanesi bütün karşıya bakarken diğeri içe, dışa, yukarı ya da aşağıya bakma durumunda olabilir. Kayma durumu sürekli olabileceği gibi zaman zaman da ortaya çıkabilir. Görülme sıklığı, neredeyse yüzde 4’tür. Kız ve erkek çocuklarda aynı sıklıkta görülmektedir.

Şaşılık tedavisinde erken teşhis fazla önemlidir. Birincil göz muayenesi için geç kalındığında çocukların gözlerinde estetik problemlerin yanı sıra ömür boyu sürecek görme azlığı sorunları da oluşabilmektedir. Doğumdan hemen sonradan ve çocukluk döneminde çocukların göz şikâyeti olmasa bile düzenli olarak mutlaka uzman bir göz hekimine tetkik olması gereklidir” dedi. Şaşılığın oluşmasında tek bir niçin olmadığını açıklayan Karaca, “Sorunlu gebelik dönemi, doğumun problemli olması, çocuğun gelişiminde geçirdiği hastalıklar şaşılığa yol açabilir. Şaşılık için genetik aşinalık da laf konusudur. Ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimali artmaktadır. Çocukluk döneminde yani 2 yaşından sonradan görülen şaşılıklarda genelde niçin göz bozukluklarıdır. Şaşılığa yatkınlığı olan bir çocukta gözdeki kayma ateşli bir rahatsızlık veya bir travma yani düşme, ameliyatlar, kazalar sonrası başlayabilir.

Göz kaslarımızın hareketini yöneten merkez beyindedir. böylece sinirlerde oluşan felçlerde gözde kaymalara neden olur. Geçirilen kazalar, kafa travması, ateşli hastalıklar ve ileri yaşta hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi bir takım durumlarda göze gelen sinirlerde felçler oluşabilir. Bu şekilde oluşan şaşılıklarda çare felcin kalıcı olup olmamasına tabi olarak değişebilir. Kas felcine ast gelişen kaymalar çocuklarda göz tembelliği büyük yaş grubunda çift görmeye neden olabileceği için mutlak tedavisi gereklidir” diye konuştu. Şaşılığın belirtileri ve çare şekilleri hakkında da bilgiler veren Karaca, “Gözde paralelliğin kaybolması, göz sulanması, sancı, baş ağrısı, çift görme, üç boyutlu görüntünün kaybolması, bulanık görme, baş ve yüzün bir yana dönük olması gibi sebepler şaşılığa neden olmaktadır. Şaşılığın tedavi şekli ise tipine bağlı olarak değişir. 

Genelde gözlük, prizma veya cerrahi çare uygulanır. Şaşılık tedavisinde üç basamak uygulanır. Mümkünse altta yatan neden tedavi edilir. Göz tembelliği tedavi edilir. Ameliyatları gözlerin aynı noktaya bakması tedarik edilmeye çalışır. Çare ne değin erken olursa, göz tembelliği ihtimali azalır. Bazı şaşılıklar ameliyatsız çare ile düzelirken, bazıları yalnızca ameliyatla düzeltilebilir. Ender bazı şaşılıklarda başarılı çare imkânları yoktur. Ama günümüzde vaktiyle tedavisi muhtemel olmayan çoğu şaşılık çeşitlerinde tedavi yapılabilmektedir” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.