Hamilelikte Diş Beyazlatma

Hamilelikte Diş Beyazlatma

Gebelik döneminde olan kadınların yaşadığı birçok sağlık sorununun tedavisi için gebeliğin sonlanması beklenmektedir. Peki, gebelikte hamile kadınlar diş beyazlatma işlemi olan “bleaching” yaptırabilir mi? Hamilelikte diş beyazlatma hakkında tüm merak edilenleri sizlerle paylaştık.

Gebelik döneminde uygulanan birçok tıbbi ve estetik amaçlı işlemlere vücut farklı tepkiler gösterebiliyor. Çok basit ve son derece sağlıklı görünen birçok uygulama hamilelik döneminin bitmesi sonrasına bırakılıyor. Hamilelikte ağız ve diş sorunlarına sıklıkla rastlanmakta, birçok kadın diş doktoruna başvurmaktadır. Ancak çoğu sorununa çözüm bulamıyor, tedavileri doğum sonrasına kalıyor. Diş beyazlama işlemi de bunlardan biridir.

Gebelik diş beyazlatma yasak!

Diş beyazlatma işlemi çok fazla zaman almayan, oldukça pratik bir işlemdir. Fakat tıbbın bleaching olarak isimlendirdiği diş beyazlatma uygulaması gebelikte uygun değildir. Sebebi de, dişlerde aşırı hassasiyete neden olmasıdır.

Yapısal olarak renk bozukluğu ve koyu renk tonuna sahip olanların dişlerini beyazlatma için uygulanan bleachin yöntemi, dişlerin yüzeyinde yer alan lekelerin temizlenmesinde son derece başarılıdır. Fakat gebelikte uygun değildir, hamilelere tavsiye edilmez.

Yetişkin her bireye uygulanan diş beyazlatma, diş hekimi tarafından güvenle uygulanır. Dişe hiçbir zararı dokunmadığı bilimsel araştırmalarla da kanıtlanan diş beyazlatma uygulaması sonrası kahve, çay, kola, kırmızı şarap, meyve suları gibi asitli ve renkli içeceklerden uzak kalınmalıdır.

Diş beyazlatma kimlere uygulanmaz!

  • Hamilelere
  • Kanser tedavisi görenlere
  • 18 yaş altı çocuklara
  • Ciddi dişeti problemi olanlara
  • Dişin mine yüzeyinde defekt bulunan hastalara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.