Güneş Gözlere Ne Kadar Zararlı ?

Göz sağlığınız için güneşle aranıza mesafe koyun

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Naci Sakaoğlu, “Gözlerimizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden gözetmek için mutlaka şapka takmalı ve nitelikli bir güneş gözlüğü kullanmalısınız” diyor.

Yaz aylarında dünyaya ulaşan ultraviyole ışın miktarı, kışa oranla üç kat daha pozitif olduğu için yaz mevsiminde güneş ışınlarından korunmak büyük siklet taşıyor.

Ultraviyole ışınlar katarakt oluşum riskini artırıyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Naci Sakaoğlu, ultraviyole ışınların gözler üzerindeki negatif etkilerinin ciddiyetine dikkat çekerek ortaya çıkabilecek sıhhat sorunlarını şöyle sıralıyor:

“Ultraviyole ışınlar, göz kapaklarını kaplayan deride kanser oluşumuna, konjonktiva tabakasında kansere, gözde et (piterjium) olarak adlandırılan büyümeye, saydam tabakada ağrılı enflamasyona ve uzun dönemde kornea yüzeyinde bozulmaya sebep olabilir. Keza ultraviyole ışınların katarakt oluşumu riskini artırdığı da bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış durumda.. Güneş ışığına fazla maruziyet hür radikalleri de ortaya çıkarıyor. Bu koşul, retina hücrelerinde hasara niçin olarak yaşa emrindeki makula dejenerasyonu (YBMD) gelişimine katkı da sağlıyor. . Bu Nedenle gözleri güneşten korumak bilhassa yaşlı hastalar için de siklet taşımaktadır.”

Çocuklar daha hassas

Çocukların göz merceğinin ultraviyole ışınları süzebilme yeteneğinin yetişkinlerden daha eksik olduğunu belirten Dr. Sakaoğlu, “Yetişkinler gibi her yaştaki çocuklar da ultraviyoleden korunmaya gereklilik duyar. Kesintisiz dış ortamda çalışanlar, gözde kırılma kusurlarıyla ilgili (refraktif) cerrahi ya da katarakt cerrahisi geçirmiş olanlar ile retina hastalığı olan kişilerin gözleri de güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı daha hassastır” diye veri veriyor.

Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli?

İyi bir güneş gözlüğü; görünen ışığı, gözü rahatsız etmeyecek bir seviyeye indirirken zararlı ultraviyole ışınları da süzebilmeli.

Gözlük camlarının renginin koyuluğu ile ultraviyole ışınları süzme yeteneği aralarında bir ilişki bulunmuyor.

Gözlük satın alırken en önemli nokta, ultraviyole ışınlara aleyhinde vasilik değerleridir. İyi kalitede güneş gözlüklerinin birçok ultraviyole ışınların (UVA ve UVB) % 95’inden fazlasını süzerken bu oran % 99 ve daha yüksek de olabilir.

Çevremizden de büyük miktarda ışın yansır. Bu Nedenle güneş gözlüklerinin yanları kapalı ve yüzü saracak şekilde olması daha sağlıklıdır.

Polarize camlı güneş gözlükleri ultraviyole ışınları süzmenin yanı sıra yol gibi düz yüzeylerde oluşan ışık parlamalarını engelleyerek daha nitelikli bir görünüm sağlama özelliğine sahiptir. Oysa polarize camlarla LCD ekranlara kesin bir açıdan bakıldığında ekran görüntüsü kaybolabileceği için araçlarında bu nesil göstergeleri olan sürücüler dikkatli olmalıdır.

Kontakt lenslerin çoğu ultraviyoleyi süzme yeteneğine sahiptir ancak lensler göz kapaklarının ışınlardan etkilenmesine engel olamazlar. Bu Nedenle kontakt lens kullanıcıları hem güneş gözlüğü takmalarında yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.